Black Hawk bez pilota. Słynny śmigłowiec zamienił się w drona

Flagowy śmigłowiec armii USA został nafaszerowany elektroniką i radzi sobie świetnie bez pilotów na pokładzie. Jako transportowy dron nie ma sobie równych - unosi w górę ponad tonę ładunku.

Oto przepis na stworzenie najmocniejszego drona transportowego na świecie: wystarczy wziąć najlepszy wojskowy śmigłowiec i zamienić go w wersję autonomiczną, która lata bez pilotów.

Amerykańscy inżynierowie sięgnęli po najbardziej rozpoznawalny śmigłowiec wojskowy świata, czyli słynny UH-60 Black Hawk produkowany przez koncern Sikorsky Aircraft od 1974 roku. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę - Black Hawk jako dron transportowy kolejne testy przechodzi jak burza.

Black Hawk bez pilota - to się sprawdza

W połowie października autonomiczny Black Hawk przeleciał 133 kilometry na trasie w pobliżu poligonu Yuma Proving Ground w Arizonie. Pierwszym ładunkiem Black Hawka bez pilotów był pojemnik z płynem symulującym krew, który ważył 226 kilogramów

Reklama

Podczas kolejnego testowego lotu śmigłowiec w wersji "transportowy dron" uniósł w powietrze ładunek o wadze 1179 kilogramów, który został podczepiony do śmigłowca na 12-metrowej linie. Przez 30 minut autonomiczny "Black Hawk" wykonywał skomplikowane manewry, które były jedynie nadzorowane przez komputer. W następnej misji jego zadaniem było przetransportowanie rannego żołnierza ze strefy zagrożenia. I tu także "śmigłowiec-dron" sprawdził się znakomicie. Black Hawk wylądował w pobliżu na symulowanym polu walki. Kiedy tylko ranny żołnierz trafił na jego pokład, śmigłowiec bez pomocy pilotów odbył lot do szpitala polowego.

Autonomiczny Black Hawk to efekt współpracy koncernu Sikorsky Aircraft i amerykańskiej  Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA).

Amerykański śmigłowiec Black Hawk stał się legendą, kiedy w 2001 roku został bohaterem holywoodzkiego przeboju "Black Hawk Down". Ten dwusilnikowy śmigłowiec wojskowy o średnim zasięgu jest chwalony przez żołnierzy za wytrzymałość i niezawodność.

Sikorsky UH-60 Black Hawk najważniejsze dane:

  • Prędkość maksymalna : 357 km/h
  • Waga : 6191 kg
  • Zasięg : 583 km
  • Długość : 20 m
  • Typ silnika : General Electric T700
  • Producent : Sikorsky Aircraft

Śmigłowce autonomiczne będą w stanie wykonywać misje bojowe, które mogą być zbyt niebezpieczne, aby mogli w nich uczestniczyć ludzie. Specjalne oprogramowanie pozwoli na wykonywanie błyskawicznych manewrów ma wypadek wykrycia rakiety przeciwlotniczej wystrzelonej przez wroga. Inżynierowie z firmy Sikorsky Aircraft nie mają wątpliwości - samoloty i śmigłowce bez pilotów całkowicie zmienią współczesne pole walki. I są przyszłością lotnictwa wojskowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Black Hawk | Radosław Sikorski | USA | Drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy