Chiński sprzęt zawiódł podczas zamachu stanu w Boliwii. Rosjanie też go mają
Boliwijskie wojsko, które ruszyło wczoraj na ulice, musiało walczyć również z własnym sprzętem. A mówiąc precyzyjniej takim zamówionym z Chin, który odmówił posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie, chociaż warunki nie były wcale trudne.
Podczas wczorajszej nieudanej próby zamachu stanu, w ramach której były dowódca boliwijskiej armii, generał Juan Jose Zuniga, wysłał oddziały wspierane przez pojazdy opancerzone do zajęcia centralnego placu i pałacu prezydenckiego w stolicy kraju, La Paz, mogliśmy zobaczyć w akcji m.in. chińskie pojazdy opancerzone Tiger 4x4 produkowane przez przedsiębiorstwo obronne Shaanxi Baoji Special Vehicles Manufacturing.
Tyle że takiej reklamy nie chciałby żaden kraj ani producent, bo chociaż warunki nie były trudne, tzn. pojazdy poruszały się po ulicach, a nie w trudnym terenie, do jakiego są podobno przystosowane, jednostka widoczna na nagraniach w pewnym momencie odmówiła posłuszeństwa. I to na skutek spotkania z... krawężnikiem, bo jak możemy przeczytać w opisie udostępnionego materiału, zakończyło się to uszkodzeniem drążka kierowniczego i próbą naprawy przez kopanie w uszkodzone koło.
Chiński sprzęt wojskowy jest do niczego?
Warto tu przypomnieć, że Boliwia po raz pierwszy otrzymała te pojazdy w 2016 roku (a później kolejną dostawę w 2018 roku) i przekonywała, że przeszły szeroko zakrojone testy terenowe, które wykazały ich mobilność w różnych warunkach terenowych i pogodowych. Tyle że niedawna awaria rodzi pytania o niezawodność tych opancerzonych jednostek przeznaczonych do transportu piechoty, które mogą pomieścić dwóch członków załogi i dziewięciu w pełni wyposażonych piechurów, w rzeczywistych scenariuszach bojowych.
Co ciekawe, pojazdy Tiger 4×4, są także na wyposażeniu rosyjskiej armii, bo jak dowiedzieliśmy się na początku czerwca ubiegłego roku, weszły na uzbrojenie czeczeńskiej jednostki Achmat, wchodzącej w skład Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji (był to zdaniem redaktorów serwisu Militarnyi pierwszy raz, kiedy sprzęt wojskowy produkcji chińskiej wszedł do służby w jednostkach rosyjskich). Poinformowano wtedy, że pojazdy opancerzone zostały zakupione przez władze czeczeńskiej republiki, a na opublikowanym materiale można było zobaczyć osiem pojazdów opancerzonych z mocowaniem na broń.
Kupiliśmy od początku wojny dla naszych żołnierzy ponad tysiąc sztuk sprzętu wojskowego, w tym 128 pojazdów opancerzonych
Co potrafi Tiger 4×4?
Tiger 4x4 to produkowany przez chińskie przedsiębiorstwo Shaanxi Baoji Special Vehicles Manufacturing pojazd opancerzony przeznaczony do transportu piechoty, który można dostosować do różnych ról, w tym stanowiska dowodzenia, organów ścigania, tłumienia zamieszek czy karetki pogotowia - po raz pierwszy mogliśmy go oglądać podczas wystawy Eurosatory 2012. Powstał na bazie samochodu terenowego i został wyposażony w silnik wysokoprężny Cummins ISDE200-30 o mocy 200 KM, dzięki czemu ma się charakteryzować dużą mobilnością w warunkach terenowych i rozwijać prędkość maksymalną 115 km/h.
Pojazd ma 5,36 m długości, 2,32 m szerokości i 2,3 m wysokości, masę własną 4500 kg i pojemność paliwa 120 l, na którym może przejechać do 600 km. Pokonuje też wzniesienia o nachyleniu do 60 proc. i zbocza o nachyleniu do 40 proc., operuje na wodach o głębokości od 0,8 m do 1,2 m, pokonuje pionowe przeszkody o wysokości do 0,35 m i rowy o szerokości 0,7 m.
Może przewozić ładunki o masie 1100 kg i ma możliwość holowania innych pojazdów o masie 2000 kg. Wieża zamontowana z przodu w górnej części kadłuba pozwala na uzbrojenie w karabin maszynowy kal. 7,62 mm lub 12,7 mm lub automatyczne granatniki 30 mm. Wyposażona jest też w płytę pancerną z przodu i włazy po bokach, zapewniając wysoką ochronę strzelca.
Chiński "Tygrys" zapewnia zwiększoną odporność na odłamki pocisków artyleryjskich i ostrzał z broni strzeleckiej, w tym karabinów szturmowych Typ-81 i Typ-56 oraz Ak-47 z amunicją przeciwpancerną kalibru 7,62 mm. Ochronę balistyczną dodatkowo zwiększają opancerzony kadłub i kuloodporne okna. Opcjonalnie jednostka może być wyposażona w noktowizor, kamerę, reflektory, systemy łączności i systemy transmisji danych.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!