Huti pokazali potężny pocisk hipersoniczny i grożą USA

Jemeńscy bojownicy Huti dopiero co przeprowadzili pierwszy w historii atak rakietami balistycznymi na statek na Morzu Czerwonym, a teraz pokazali pocisk hipersoniczny, którym chcą niszczyć okręty wojenne Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Jemeńscy bojownicy Huti dopiero co przeprowadzili pierwszy w historii atak rakietami balistycznymi na statek na Morzu Czerwonym, a teraz pokazali pocisk hipersoniczny, którym chcą niszczyć okręty wojenne Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.
Huti pokazali potężny pocisk hipersoniczny i grożą USA /HoutiTV /materiały prasowe

Jemeńscy bojownicy Huti nie przestają zadziwiać swoimi działaniami skierowanymi w stronę Stanów Zjednoczonych i koalicji krajów, które chcą zapewnić bezpieczeństwo transportu morskiego na Morzu Czerwonym. Huti kilka dni temu przeprowadzili pierwszy w historii udany atak dronami kamikadze i rakietami balistycznymi na statek na Morzu Czerwonym, a teraz pokazali pocisk hipersoniczny, którym chcą niszczyć okręty wojenne Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Reklama

Bojownicy ogłosili, że zniszczą całą flotę morską Waszyngtonu na Morzu Czerwonym. W mediach społecznościowych pojawił się też materiał filmowy, na którym w pełnej krasie zaprezentowano pocisk hipersoniczny transportowany na wyrzutni i w trakcie startu. Pocisk otrzymał nazwę Hatem-2. Chociaż bojownicy chwalą się, że jest to broń ich produkcji, eksperci militarni z serwisu Defence Express stanowczo temu zaprzeczyli.

Huti pokazali potężny pocisk hipersoniczny i grożą okrętom USA

Otóż analiza zdjęć, a w tym wyrzutni i samego pocisku ujawniła, że mówimy tutaj o kopii irańskiego pocisku balistycznego o nazwie Kheibar. Jest to broń średniego zasięgu z czwartej generacji rodziny rakiet Khorramshahr, wyprodukowana przez Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Iranu. Pocisk ten został oficjalnie zaprezentowany całkiem niedawno, bo w czerwcu ubiegłego roku.

Według dostępnych informacji, pociski balistyczne z rodziny Khoramshahr są napędzane paliwem ciekłym, mają zasięg 2000 km i mogą przenosić głowicę bojową o masie 1500 kilogramów. Tyle w zupełności wystarczy, by dokonywać skutecznych ataków na statki, a nawet okręty wojenne i dokonać na nich poważnych szkód.

Huti otrzymali drony i pociski balistyczne od Iranu

Pomimo faktu, że pocisk może osiągać prędkości hipersoniczne podczas lotu balistycznego, to jednak nie mówimy tutaj o typowej broni hipersonicznej jak np. w przypadku rosyjskich pocisków Iskander. Tak czy inaczej, jest to niebezpieczna broń i istnieje możliwość, że może się przedrzeć przez nawet najlepsze systemy obrony powietrznej.

Tymi pociskami Iran niedawno zaatakował Izrael. W wyniku uderzenia, powstały spore zniszczenia w kilku bazach należących do Sił Obronnych Izraela. Eksperci z serwisu Defence Express nie mają wątpliwości, że bojownicy Huti otrzymali pociski balistyczne bezpośrednio z Iranu, ponieważ te grupy terrorystyczne od dawna są wspierane przez władze w Teheranie.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Iskander | Siły Obronne Izraela
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy