Iskander

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:00) Aktualizacja Wtorek, 13 lutego 2024 (13:48)
9K720 Iskander to rosyjski system rakietowy zaprojektowany do niszczenia celów taktycznych i strategicznych. Może przenosić głowice konwencjonalne lub jądrowe. Charakteryzuje się wysoką precyzją, mobilnością i zdolnością do omijania systemów obrony przeciwrakietowej.
Iskander - najważniejsze informacje
System Iskander-M. /123RF/PICSEL

Iskander - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

Co to jest Iskander?

9K720 Iskander jest stworzonym przez Rosję systemem rakietowym taktycznego zasięgu, który od momentu wprowadzenia na rynek militariów, zwrócił na siebie uwagę, ze względu na chociażby swoją precyzję i zaawansowane możliwości. Transportowany jest za pomocą mobilnej platformy samochodowej z wyrzutnią typu TEL.
 
Nazwa kodowa NATO dla tego systemu to SS-26 Stone. Iskander jest rakietą balistyczną, ale nie jest to klasyczna rakieta, jakie zazwyczaj kojarzą się z pociskami nuklearnymi.

Iskander to zaawansowany system, który może przenosić różnorodne ładunki bojowe, w tym głowice konwencjonalne, termobaryczne, a także potencjalnie głowice jądrowe.

Głównym zamierzeniem stworzenia systemu Iskander było utworzenie zaawansowanego technologicznie i nowoczesnego systemu rakietowego, który stałby się silniejszą bronią, niż istniejące systemy obrony przeciwrakietowej.

System 9K720 Iskander został skonstruowany z uwzględnieniem różnorodnych typów celów. Może być używany do atakowania celów stacjonarnych, jak i ruchomych, co czyni go uniwersalnym narzędziem w polu walki.

Jedną z najbardziej spektakularnych właściwości Iskandera jest jego umiejętność zmiany trajektorii w locie. Skutecznie zwiększa to skuteczność rakiet w omijaniu systemów obronnych oraz utrudnia ich przechwytywanie.

Nazwa "Iskander" wywodzi się od imienia Aleksandra Wielkiego, który był znanym strategicznym wodzem starożytności.

Jaki zasięg mają rakiety 9K720 Iskander?

9K720 Iskander to rakieta która zdolna jest do wykonywania manewrów, co oznacza, że w trakcie lotu może zmienić trajektorię, co sprawia, iż dużo trudniej jest ją przechwycić przez systemy obronne.

Jej zasięg mieści się w zakresie od 50 do 499 km. Ponadto ma udźwig do 780 kg.

Iskander potrafi przemieszczać się z bardzo dużą prędkością. Maksymalna prędkość jaką jest w stanie osiągnąć to ponad 2100 metrów na sekundę. Ponadto duża prędkość utrudnia jego przechwytywanie przez systemy obrony przeciwrakietowej.

Ponadto system ten może przenosić różnorodne ładunki bojowe, w tym głowice konwencjonalne, termobaryczne, czy potencjalnie głowice jądrowe. Możliwość przenoszenia ładunków sprawia, iż jest to kompleksowy system, który może być dostosowany do różnych typów misji.
 
9K720 Iskander ma zdolność dokonywania niszczenia konkretnych, punktowych celów, co oznacza, iż jest to system, który skupia się na wyeliminowaniu konkretnego obiektu, nie powodując przy tym rozległych zniszczeń.

Od momentu wprowadzenia na rynek militariów 9K720 Iskandera, był on przedmiotem ciągłych modernizacji, ulepszeń oraz rozwoju.
Rosja wprowadziła wersję Iskander-M z jeszcze większym zasięgiem i udoskonalonymi cechami bojowymi.
 
Istnieją także trzy wersje podstawowego systemu: Iskander-M, Iskander-E oraz Iskander-K.

Użytkownikami systemu są takie kraje jak: Rosja, Armenia oraz Białoruś, natomiast do potencjalnych nabywców zaliczają się: Syria, Indie, Malezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algieria, Korea Południowa, Kuwejt, Singapur i Wietnam.

Temat Iskander znajdziesz również w serwisie:

Iskander - Wiadomości