Chiny symulują użycie broni atomowej. To ma być ostrzeżenie dla USA
Chińscy fizycy dokonali komputerowej symulacji wybuchu broni nuklearnej na niskiej orbicie Ziemi. Jej wyniki wskazują, że w ten sposób Chiny byłyby w stanie zniszczyć całą sieć wrogich satelitów. Eksperyment odbierany jest jako ostrzeżenie dla amerykańskiej armii, rozwijającej użycie satelitów Starlink, w których Chiny widzą zagrożenie.
Bomba atomowa w kosmosie jako broń na satelity
Symulację przeprowadzili naukowcy Północno-zachodniego Instytutu Techniki Jądrowej, placówki podlegającej bezpośrednio chińskiej armii. Stworzyli oni model wybuchu broni nuklearnej na różnych wysokościach. Pozwala ona poznać efekty takiego wybuchu z dużą szczegółowością. W przeciwieństwie do innych symulacji użycia broni jądrowej w atmosferze Chińczycy nie badali skuteczności samej eksplozji, a powstałej po nim radioaktywnej chmury.
Ze względu na wysoką koncentrację produktów rozszczepienia wewnątrz chmury, uwolnione promienie gamma i cząstki są silne, co sprawia, że ich wpływ na statki kosmiczne i komunikację w dotkniętym obszarze jest silniejszy
Radioaktywna chmura doprowadziłaby także do zniszczenia znacznej części satelitów i zakłócenia komunikacji naziemnej. Według zachodniej oceny eksperyment miał być ostrzeżeniem Stanów Zjednoczonych przed rozwijaniem planów szerszego wykorzystania satelitów Starlink, które najbardziej ucierpiałyby przy takim wybuchu.
Zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i Elona Muska
Jeszcze w tym roku chińskie wojsko publicznie uznało sieć Starlink za zagrożenie dla bezpieczeństwa Chin. W maju Strategiczne Siły Wsparcia chińskiej armii opublikowały badania, twierdzące, że w interesie Chin jest stworzenie środków zniszczenia sieci Starlink. Jednym z powodów takiej postawy ma być coraz częstsze testowanie usługi Starlink przez armię Stanów Zjednoczonych.
Chińczycy zapewniają jednak, że ich symulacja nie miała sprawdzać możliwość użycia broni atomowej do niszczenia satelitów. Zamiast tego miała posłużyć jako ocena jej przydatności do obrony przed pociskami hipersonicznymi. Chińczycy twierdzą, że jak zabronione jest nawet testowanie broni nuklearnej w atmosferze i kosmosie, tak użycie jej w obronie przed pociskami hipersonicznymi, jest aktualnie w szarej strefie prawa.
To, czy legalne jest użycie broni jądrowej jako środka obrony przed atakiem broni hipersonicznej, pozostaje przedmiotem debaty w środowisku naukowym
Przedmiotem debaty pozostają jednak także chińskie deklaracje. Szczególnie w aktualnym momencie, gdy wzmacnia się militarna rywalizacja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.