Czołg Stridsvagn 122 już na froncie. Ukraina dostała szwedzkie bestie

Daniel Górecki

Daniel Górecki

Aktualizacja

Szwecja poinformowała, że przekazała Siłom Zbrojnym Ukrainy 10 czołgów Stridsvagn 122. Operatorzy ukończyli szkolenia, a ulepszone wersje Leopardów 2 są już na terytorium Ukrainy.

Czołg bojowy Stridsvagn 122 w szwedzkiej bazie w marcu 2023 r.
Czołg bojowy Stridsvagn 122 w szwedzkiej bazie w marcu 2023 r. Mikael Sjoberg/Bloomberg Getty Images

W zeszłym tygodniu w mediach zrobiło się głośno o ukraińskiej odmowie przyjęcia 10 niemieckich czołgów Leopard 1A5, a wszystko przez ich zły stan techniczny, wymuszający wykonanie modernizacji, jakich Ukraina nie była w stanie przeprowadzić. W przypadku pojazdów Stridsvagn 122 przekazanych właśnie przez Szwecję z pewnością nie będzie takich problemów, bo chodzi o czołg podstawowy trzeciej generacji określany jako Leopard 2A5 "na sterydach", czyli "najlepiej opancerzony czołg świata" z licznymi modyfikacjami.

Rosja drży. Też chciałaby mieć Stridsvagn 122

Decyzja o przekazaniu Ukrainie wyposażenia wojskowego, w tym 10 ze swoich ok. 120 czołgów Stridsvagn 122, zapadła symbolicznie, tj. w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji i wygląda na to, że Szwedzi sprawnie się z niej wywiązali. Co ciekawe, już jakiś czas temu w mediach społecznościowych udostępnione zostało nagranie pokazujące Stridsvagn 122 w Ukrainie, ale dopiero teraz informacje te oficjalnie potwierdziła strona szwedzka. Przy okazji dowiadujemy się też, że wojsko szwedzkie przeszkoliło u siebie ukraiński personel w zakresie obsługi tych czołgów, a szkolenie odbywało się równolegle z największymi w tym kraju ćwiczeniami obronnymi od 30 lat.

Daliśmy im wszystko, co mogliśmy - doskonały sprzęt i dobrą wiedzę. Życzymy im powodzenia w wyzwalaniu kraju
mówił Mats Ludwig, dowódca operacji Dowództwa Wojsk Lądowych.

Stridsvagn 122. Co to za czołg?

Stridsvagn 122 (Strv 122) to szwedzki czołg podstawowy, będący ulepszoną wersją niemieckiego czołgu Leopard 2 A5. Pojazd oparty jest konstrukcyjnie na niemieckim pierwowzorze, ale z racji produkcji licencyjnej w Szwecji zastosowano w nim liczne zmiany konstrukcyjne.

Modyfikacje obejmują przede wszystkim pancerz, tj. mamy tu wzmocniony poziom ochrony stropu wieży i zbiorników paliwa czy systemy chłodzące spaliny oraz odcinające dopływ powietrza do silnika w przypadku wykrycia niepożądanych substancji, a Strv 122 oferuje także ulepszone systemy dowodzenia, kontroli i kierowania ogniem, np. przyrząd obserwacyjny kierowcy zastąpiony został szwedzkim, stosowanym w wozach CV90.

Zewnętrznie pojazd różni się zaś od Leoparda 2A5 francuskimi dozownikami dymu GALIX, różnymi schowkami i grubszymi włazami załogi. Część czołgów otrzymała również dodatkową płytę pancerną wzmacniającą ochronę przed minami i fugasami (improwizowanymi minami lądowymi).

Czołg jest wyposażony w 12-cylindrowy silnik wysokoprężny MTU MB 873 Ka-501 o pojemności skokowej 47 600 cm3 i mocy 1500 KM.  Zużycie paliwa podczas jazdy przy prędkości ok. 50 km/h wynosi 2,3 l/km, a przy jeździe w terenie przy prędkości ok. 25 km/h - 4,9 l / km. Główne uzbrojenie czołgu stanowi armata gładkolufowa Rh-120 L/44 o długości 5,3 m, pojazd posiada też dwa karabiny maszynowe MG3A1 kal. 7,62 mm (jeden sprzężony z armatą, drugi umieszczony na wieży) oraz 8 wyrzutni granatów dymnych kal. 80,5 mm umieszczonych po bokach wieży.

Ukraina: Jak Ukraińcy uciekają z okupowanych terytoriówDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas