Leopard 2

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:27) Aktualizacja Wtorek, 5 marca 2024 (15:38)
Leopard 2 to niemiecki główny czołg bojowy, który został opracowany w latach 70. przez firmę Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Następca Leoparda 1. Pierwsze czołgi trafiły do służby w Bundeswehrze w 1979 roku i od tego czasu są ciągle modernizowane, co pozwala im pozostać jednymi z najlepszych na świecie.
Leopard 2 - najważniejsze informacje
Czołg Leopard 2PL dla Wojska Polskiego /gov.pl /Wikimedia

Leopard 2 - najważniejsze informacje

  • Marka:

    • KMW
  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1979

Po zakończeniu II wojny światowej, niemiecki przemysł zbrojeniowy został znacznie zredukowany. Odrodzenie przemysłu nastąpiło wraz z powstaniem RFN i wstąpieniem kraju do NATO. 

Początkowy potencjał pancerny Bundeswehry opierał się na amerykańskich czołgach M47 i M48 Patton, które jednak nie spełniały oczekiwań z powodu wysokiego zużycia paliwa i innych trudności technicznych. 

Republika Federalna Niemiec rozpoczęła prace nad własnym czołgiem standardowym, projektem, który początkowo był realizowany z Francją i Włochami. Niemcy ostatecznie opracowały własny czołg - Leopard.
 
Leopard 1 wyróżniał się dużą mobilnością dzięki silnikowi Daimler-Benz i skoncentrował na mobilności. Z kolei Leopard 2 rozwinięty z doświadczeń projektu MBT 70/KPz 70 i Leoparda 1, oferował lepsze opancerzenie i uzbrojenie, w tym gładkolufową armatę kalibru 105 mm. Leopard 2 stał się eksportowym sukcesem.
 
Główne uzbrojenie Leoparda 2 stanowi armata kalibru 120 mm Rheinmetall Rh-120, która jest zdolna do wystrzeliwania różnego rodzaju amunicji przeciwpancernej i przeciwbunkrowej. Czołg posiada także dodatkowe uzbrojenie w postaci karabinów maszynowych 7,62 mm. Jest to czołg o doskonałej mobilności i ochronie, dzięki zastosowaniu zaawansowanego pancerza kompozytowego oraz systemów obrony aktywnej.
 
Leopard 2 brał udział w licznych konfliktach, w tym w wojnie w Afganistanie, wojnie domowej w Syrii i ostatnio w konflikcie ukraińsko-rosyjskim. Jego popularność i skuteczność na polu walki sprawiają, że czołg Leopard 2 jest nadal w służbie wielu armii na świecie. 

W Polsce, Leopardy 2A4 i 2A5 stanowią główny sprzęt pancerny Wojska Polskiego.
 
Pierwsza partia czołgów Leopard 2A4, która dotarła do Polski w latach 2002-2003 liczyła 128 sztuk, a także sprzęt towarzyszący, taki jak wozy techniczne i transportery M113. W 2013 Polska zakupiła kolejne 119 czołgów, w tym wersje A4 i A5, wraz z dodatkowym wyposażeniem. W 2012 roku Wojsko Polskie przyjęło na uzbrojenie amunicję odłamkowo-burzącą opracowaną w naszym kraju, a w 2014 zakupiono trenażery dla kierowców czołgów Leopard 2.
 
Polska jest jednym z krajów, które nie tylko zakupiły Leopardy 2, ale również przystąpiły do ich modernizacji, tworząc wersję Leopard 2PL. Umowę na modernizację czołgów do standardu Leopard 2PL podpisano w 2015 roku. Decyzja o gruntownej modernizacji wynikała z konieczności dostosowania czołgów do współczesnych wymagań pola walki. 

Modernizacja obejmowała wzmocnienie opancerzenia, wprowadzenie nowych systemów zarządzania polem walki, zwiększenie potencjału ogniowego dzięki możliwości wykorzystania nowoczesnej amunicji, a także poprawę warunków ergonomicznych i pracy załóg.

Projekt Leopard 2PL jest realizowany przez konsorcjum polskich firm zbrojeniowych pod kierownictwem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, co stanowi istotny krok w rozwoju rodzimego przemysłu obronnego.

Temat Leopard 2 znajdziesz również w serwisie:

Leopard 2 - Wiadomości

Leopard 2 - Wideo