Polska Grupa Zbrojeniowa

Czwartek, 9 listopada 2023 (13:43) Aktualizacja Piątek, 24 listopada 2023 (10:46)
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to jedna z największych firm obronnych w Europie, skupiająca wiele polskich przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej. PGZ powstała w 2013 roku i działa jako holding firm produkujących broń, amunicję, sprzęt wojskowy, a także firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami i usługami inżynieryjnymi. Polska Grupa Zbrojeniowa odgrywa istotną rolę w modernizacji polskiej armii, a jej głównym zadaniem jest rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz zapewnienie siłom zbrojnym RP nowoczesnego sprzętu.
Polska Grupa Zbrojeniowa - najważniejsze informacje
AHS Krab to jeden z produktów Polskiej Grupy Zbrojeniowej. /U.S Army/Kevin Sterling Payne /Wikimedia

Polska Grupa Zbrojeniowa - najważniejsze informacje

Co to jest Polska Grupa Zbrojeniowa?

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) jest przedsiębiorstwem powstałym z inicjatywy Skarbu Państwa. Zostało założone w 2013 roku. Skupia około 50 różnych spółek i ma udziały w blisko 32 innych, które zalicza się do branży:
 • obronnej,
 • stoczniowej,
 • nowych technologii.
Polska Grupa Zbrojeniowa jest uważana za jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Udziałowcami PGZ w 40,1% jest Ministerstwo Skarbu Państwa, w 28,92% Agencja Rozwoju Przemysłu, a w 30,98% Polski Holding Obronny.

Co produkuje Polska Grupa Zbrojeniowa?

W ofercie Polskiej Grupy Zbrojeniowej dostępna jest m.in. broń osobista, artyleria lufowa czy bezzałogowe systemy powietrzne. To jednak nie wszystko. Przedsiębiorstwo zapewnia dostęp do systemów radiolokacyjnych i opancerzonych transporterów kołowych. Wśród dostępnego wyposażenia znajduje się także optoelektronika, systemy wspomagania dowodzenia, łączności i kierowania ogniem. Duży udział w ofercie mają również systemy obrony przeciwlotniczej.

W 2022 roku Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczęła intensywne prace nad poszerzeniem arsenału. Wpływ na to miała przede wszystkim rosyjska agresja na Ukrainę. PGZ rozpoczęła między innymi prace nad pierwszą rakietą balistyczną zdolną do przenoszenia potężnych głowic.

Projekt nosi roboczą nazwę Trójstopniowego Systemu Rakietowego do Wynoszenia Ładunków Badawczych. Po ukończeniu prac system otrzyma inną nazwę. Projekt powierzony został Wojskowym Zakładom Lotniczym Nr 1, a prace częściowo pokrywane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynoszącego około 23 milionów dolarów. Zgodnie z zapowiedziami rakieta będzie w stanie wynosić ładunek o wadze do 40 kilogramów na wysokość ponad 1000 kilometrów.

Wśród najważniejszych projektów Polskiej Grupy Zbrojeniowej należy wymienić m.in.: 
 • AHS Krab
 • KTO Rosomak
 • BWP Borsuk
 • M120 Rak
 • PPZR Piorun i PPZR Grom


Temat Polska Grupa Zbrojeniowa znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Polska Grupa Zbrojeniowa

Polska Grupa Zbrojeniowa - Wiadomości

Polska Grupa Zbrojeniowa - Wideo

 • Patrioty trafią do Polski w przyszłym roku

  Wtorek, 7 września 2021 (11:17)
  Polska Grupa Zbrojeniowa i producent patriotów – amerykański koncern Raytheon Technologies – w połowie sierpnia pomyślnie zakończyły negocjacje i zawarły umowy wykonawcze dotyczące...