Ukraińcy stworzyli czołg na sterydach. Rosjanie zaskoczeni
Leopardy 2A4 przekazane Kijowowi przechodzą ogromne ulepszenia, mające zwiększyć ich skuteczność na wymagającym polu walki. Ukraiński czołgista pokazał skalę modyfikacji na jednej z maszyn. Czołg wygląda jak zupełnie inna konstrukcja.

Leopard 2 nie do poznania. Ukraińcy tworzą potwory
Leopard 2A4 to jeden z najpopularniejszych czołgów na świecie. Do Ukrainy trafił w ramach pomocy militarnej z arsenałów wielu państw NATO m.in. Hiszpanii, Kanady i Polski. Do tej pory Kijów otrzymał około 40 maszyn tej wersji, w tym 14 z wyposażenia Wojska Polskiego.
Warunki konfliktu za naszą granicą wymusiły jednak znaczące modyfikacje tych czołgów. Pokazał je ukraiński pancerniak o pseudonimie ko4evnik. Na jego nagraniu z poligonu możemy zobaczyć przynajmniej dwa Leopardy 2A4, które zostały dozbrojone w ogromną liczbę kostek pancerza reaktywnego Kontakt-1 oraz gumowe nakładki tzw. fartuchy czy siatki antydronowe.
Skala wizualnych zmian jest tak duża, że wśród komentatorów zmodyfikowane Leopardy w Ukrainie otrzymują często zbiorcze oznaczenie Leopard 2A4V. Modyfikacje widać szczególnie przy zestawieniu ze zdjęciami standardowych Leopardów 2A4.

Ukraińskie podejście do czołgów Leopard 2A4
Przyglądając się Leopardom 2A4V widać szczególnie olbrzymi dodatek kostek pancerza reaktywnego (ERA) na burtach kadłuba oraz przodzie i bokach wieży. W tych kostkach znajdują się materiały wybuchowe, które detonują się na zewnątrz po uderzeniu efektora np. pocisku przeciwpancernego czy granatu z głowicą kumulacyjną. Powstała wtedy kontreksplozja rozprasza częściowo energię po wybuchu ładunku w pocisku. Pancerz ERA jak Kontakt-1 jest stosunkowo tanim i powszechnym rozwiązaniem dla Ukraińców, toteż często zabezpieczają nim powierzchnie czołgów, w których ochrona balistyczna jest mniejsza.
Duża część ulepszeń ochrony w Leopardzie 2A4V stanowią dość prowizoryczne rozwiązania np. kawałki stalowych płyt przykręconych do osłony armaty czy siatki antydronowe. Te ostatnie są montowane szczególnie w okolicach stropu wieży czy przedziału silnika. Jak jest to popularne rozwiązanie wśród żołnierzy obu stron wojny w Ukrainie, to nie jest ono szczególnie skuteczne. Niemniej stanowi środek ochronny, który ma uzupełnić podstawowy pancerz czołgu, gdyż ten nie zapewnia odpowiedniej ochrony w warunkach walki nasyconej m.in. dronami i amunicją krążącą. To ma zaskoczyć rosyjskich żołnierzy, utrudniając im trafienie.
Co potrafi Leopard 2A4
Leopard 2A4 to wersja niemieckiego czołgu podstawowego III generacji. Model ten produkowano w latach 1985-1992 i z linii montażowych zeszło ok. 700 sztuk. Powstał jako odpowiedź na radzieckie czołgi z lat 80 i był ostatecznym pokazem zachodnich możliwości w rozwoju broni pancernej w czasach Zimnej Wojny. Gdy wchodził do służby, robił wrażenie zastosowaniem cyfrowych komputerów balistycznych, pomagających w prowadzeniu efektywnego ostrzału.
Leopard 2A4 dziś to dziś jednak leciwa konstrukcja, która w wielu państwach przechodzi krajowe modernizacje. Ukraińcy mają swoje 2A4V a np. w Polsce realizowany jest program 2PL, który modernizuje nasze A4 do nowoczesnego standardu, wprowadzając m.in. możliwość strzelania nowoczesnymi pociskami podkalibrowymi DM53 i DM63A1.
Parametry taktyczno-techniczne czołgu Leopard 2A4:
- Załoga: 4 osoby (dowódca, celowniczy, ładowniczy, kierowca)
- Długość: 10,97 m
- Szerokość: 3,77 m
- Wysokość: 2,64 m
- Masa bojowa: 55200 kg
- Uzbrojenie główne: działo gładkolufowe Rheinmetall L/44 kalibru 120 mm
- Uzbrojenie dodatkowe: 2 karabiny maszynowe MG3A1 kalibru 7,62 mm
- Napęd: 12-cylindrowy silnik diesla MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM
- Prędkość maksymalna: ok. 70 km/h po drodze
- Zasięg jazdy: 450 km