Czy Niemcy odkupią od Kataru Gepardy i przekażą je Ukrainie?

Ukraińska armia nadal potrzebuje zachodniego sprzętu wojskowego, by bronić własnego kraju. Nasi wschodni sąsiedzi proszą o dostarczenie przede wszystkim systemów przeciwlotniczych, które będą niszczyć m.in. irańskie drony kamikaze.

Kolejna partia niemieckich Gepardów mogłaby być dużym wsparciem dla Ukrainy
Kolejna partia niemieckich Gepardów mogłaby być dużym wsparciem dla UkrainyMorris MacMatzen / Getty Images123RF/PICSEL

Jeden z byłych oficerów Sztabu Generalnego niemieckiej armii, obecnie polityk Roderich Kiesewetter zaproponował odkupienie od Kataru sprzedanych wcześniej systemów przeciwlotniczych Gepard. Maszyny miałyby trafić do Ukrainy.

Berlin zatwierdził w grudniu sprzedaż Katarowi samobieżnych systemów artyleryjskich Gepard. Jednocześnie jak informuje Bulgarianmilitary Niemcy obecnie nie posiadają zapasów tych maszyn, które mogłyby być przekazane Ukrainie. Dlatego też prowadzą negocjacje z innymi krajami, które mają ten sprzęt w swoich magazynach.

Bulgarianmilitary zastanawia się, czy propozycja niemieckiego polityka może być potencjalnym kierunkiem wspomnianych negocjacji. Jednocześnie nie określono, z którymi krajami Berlin prowadzi aktualnie rozmowy na temat sprzętu wojskowego. Media podejrzewają, że tymi państwami może być Belgia, Holandia, Brazylia, czy Rumunia.

Co potrafi niemiecki Gepard?

Gepard jest samobieżnym działem przeciwlotniczym, który powstał na podwoziu czołgu Leopard 1. Produkcja sprzętu miała miejsce od 1965 do 1976 roku. Maszyna napędzana jest silnikiem wysokoprężnym MTU MB 838 Ca M500 o mocy 830 KM, który rozpędza działo do 65 km/h. Przy pełnym zbiorniku paliwa pojazd może przemierzyć około 600 km.

Sprzęt jest w stanie pokonać przeszkody o głębokości do 2,5 m, szerokości do 3 m, czy wysokości do 1,15 m. Grubość pancerza wynosi 70 mm, z kolei w skład uzbrojenia wchodzą dwa sprzężone działa przeciwlotnicze KDA Oerlikon kalibru 35 mm o zasięgu od 3,5 do 5 km (w zależności od wykorzystanej amunicji).

W wyposażeniu znajduje się również radar obserwacji okrężnej MPDR 12. Zmodernizowana wersja działa 1A2 posiada automatyczny system kierowania ogniem, który odznacza się krótkim czasem reakcji. Maszyna może niszczyć śmigłowce, nisko latające samoloty, bezzałogowe statki powietrzne, a także lekko opancerzone pojazdy naziemne, np. transportery opancerzone. Zachód dostarcza Ukrainie zmodernizowaną 1990 roku wersję Geparda, czyli wspomniany 1A2.

Zaginione zdjęcia z getta. POLIN pokaże je na wystawieAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas