Czy szwedzkie haubice nowej generacji zostaną dostarczone Ukrainie?

Rząd Szwecji rozważa wysłanie Ukrainie swoich nowoczesnych samobieżnych haubic SPH 155 MM Archer. Czy to się uda?

Szefowa szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Anne Linde, poinformowała, że rozważane jest dostarczenie Ukrainie haubic 155 mm Archer oraz RBS 70 MANPADS. Sztokholm przygotowuje nową pomoc wojskową dla Kijowa, na którą przeznaczy prawie 50 mln dolarów. W darowiźnie mają znaleźć się przede wszystkim pociski artyleryjskie.

Trzeba podkreślić, że przerzut haubicy nowej generacji do Ukrainy jest jak na razie tylko rozważany, decyzja nie została jeszcze podjęta. Anne Linde ogłosiła nowy pakiet pomocy kilka dni po tym, jak Dmytro Kuleba, Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy, wezwał Szwecję do przekazania słynnych haubic.

Reklama

Do czego jest zdolna haubica Archer?

System artyleryjski Archer składa się z haubicy 155 mm, pojazdu zaopatrzeniowego i pojazdu wsparcia. Haubica może wystrzeliwać pociski BONUS 155 mm oraz pociski kierowane M982 Excalibur. Sprzęt wykorzystywany jest obecnie tylko przez Szwecję i został opracowany przez ten kraj w 1995 roku. W służbie znajduje się od 2011 roku.

Koszt jednostkowy wynosi około 4 mln dolarów. Haubica Archer waży 30 ton, a w skład załogi wchodzi dowódca, kierowca oraz 1-2 operatorów. Zasięg wynosi od 30 do 60 km w zależności od rodzaju pocisków. Haubica jest w stanie wystrzeliwać rakiety M982 Excalibur, które są korygowane w trakcie lotu przez system naprowadzania GPS. Maszyna rozwija prędkość do 90 km/h, a zasięg operacyjny wynosi około 650 km.

Platforma pojazdu jest modyfikacją Volvo A30D 6x6. Kabina i komora silnika są w pełni opancerzone, a szyby są kuloodporne. Zamontowany modułowy system ładowania zwiększa zdolność systemu do jednoczesnego uderzenia wieloma pociskami (MRSI), co oznacza, że kilka pocisków jest wystrzeliwanych kolejno z różnymi trajektoriami, dzięki czemu trafiają jednocześnie w cel. Szybkostrzelność wynosi 8-9 pocisków na minutę. Maszyna napędzana jest przez silnik wysokoprężny, który gwarantuje 320 koni mechanicznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | wojna Ukraina-Rosja | haubica | Szwecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy