Czy Ukraina używa pocisków BONUS, które wykorzystują technologię znaną między innymi ze statków kosmicznych?

W mediach pojawiły się zdjęcia nowoczesnych pocisków 155 BONUS, które mają być wykorzystywane przez ukraińską armię. Materiały miałyby być pierwszym potwierdzonym użyciem tego typu broni na linii frontu.

Jak donosi Rob Lee z Foreign Policy Research Institute oraz z The Department of War Studies at King’s College London, powołując się na rosyjskie media, w Ukrainie znaleziono szczątki amunicji przeciwpancernej 155 mm BONUS, a także, że broń tego typu ma być "wykorzystywana w kierunku Doniecka".

Co potrafią pociski BONUS?

BONUS to pocisk artyleryjski kalibru 155 mm, który ma niszczyć wrogie pojazdy opancerzone, w tym czołgi podstawowe. Powstał wskutek współpracy francuskiej firmy Nextera oraz szwedzkiego Boforsa, który jest obecnie częścią BAE Systems.

Prace nad tą bronią zakończyły się w 1992 roku. Pocisk zawiera w sobie dwa autonomiczne, czujnikowe podpociski typu "strzel i zapomnij", które posiadają penetratory formowane wybuchowo (EFP) - jest to odmiana ładunku kumulacyjnego. Odznaczają się znacznie one większą skutecznością penetracji pancerza, aniżeli standardowe pociski. Zasięg pocisku BONUS wynosi do 35 km

Reklama

Broń jest wystrzeliwana ze standardowej gwintowanej wyrzutni artyleryjskiej kalibru 155 mm i ma paraboliczną trajektorię lotu. Następnie zapalnik czasowy, nad obranym wcześniej celem, uwalnia podpociski znajdujące się w obudowie.

Po uwolnieniu podamunicja wysuwa lotki i opada jednocześnie, obracając się z prędkością 900 obr./min i skanując obszar znajdujący się poniżej za pomocą wieloczęstotliwościowych czujników podczerwieni i LiDARu. Zasięg skaningu wynosi około 32 000 metrów kwadratowych. LiDAR ma za zadanie porównać wykryte wrogie pojazdy z "programowalną bazą danych celu".

Jeśli wrogi cel zostanie zlokalizowany, wówczas podpocisk nakierowuje się na niego i detonuje ładunek wybuchowy, tworząc uformowany pocisk kinetyczny, który uderza w górną część obiektu. Głowica o dużej prędkości (ponad 2 000 m/s) penetruje kadłub obranego celu - może przebić 140 mm stali pancernej.

Jeśli podpocisk nie znajdzie wrogiego celu, to w ciągu 15 minut od uderzenia w ziemię ma ulec autodestrukcji. Jednakże mogą zdarzyć się niewypały, takie jak odnaleziony przez Rosjan fragment. Pociski BONUS są obecnie wykorzystywane przez Francję, Szwecję, USA, Finlandię i Norwegię.

LiDAR jest technologią detekcji światła, która mierzy, za pomocą lasera, odległość między pociskiem a wrogim obiektem. Zmiana długości fali i różnice w czasie powrotu wiązki lasera mogą być wykorzystane do tworzenia modelu 3D. Metoda ta stosowana jest m.in. w meteorologii, geomorfologii, w analizach pokrycia terenu, a także w kontroli nawigacji autonomicznych pojazdów latających i ich lotów wokół Marsa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | pociski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy