Czy ukraińskie wojsko wykorzystuje w wojnie bułgarskie granaty termobaryczne?

Jak donosi portal Mil.in.ua ukraińscy żołnierze używają na froncie bułgarskich granatów termobarycznych RTB-7MA. Sprawdzają się na polu bitwy?

Bułgarskie pociski RTB-7MA zostały użyte w Ukrainie
Bułgarskie pociski RTB-7MA zostały użyte w Ukrainie123RF/PICSEL

W mediach pojawił się materiał filmowy, który ma pokazywać używanie wspomnianej amunicji na przedmieściach Bachmutu. Film został opublikowany przez 241 Brygadę Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Portal Mil.in.ua twierdzi, że do tej pory nie było informacji o użyciu tej broni przez ukraińskie wojsko, ani nawet o przekazaniu granatów tego rodzaju przez Bułgarię Kijowowi.

Na załączonym filmie widoczne jest ostrzeliwanie granatami termobarycznymi pozycji wroga przez ukraińskich żołnierzy.

Co potrafią bułgarskie granaty termobaryczne?

RTB-7MA są to granaty termobaryczne kalibru 40/106 mm i mogą być wystrzeliwane z radzieckich granatników RPG-7 40 mm. Granaty zostały opracowane i wyprodukowane przez bułgarską firmę obronną Arsenał.

Głównym celem tej amunicji jest neutralizowanie żołnierzy i wyposażenia, które zlokalizowane jest w różnego rodzaju fortyfikacjach, schronach, czy innych konstrukcjach. Może niszczyć także lekkie pojazdy opancerzone i nieopancerzone. RTB-7MA wykorzystuje efekt wybuchu paliwowo-powietrznego. Według Mi.in.ua energia fali uderzeniowej powstała w trakcie wybuchu pocisku "daje imponujący efekt na dużą odległość".

Sama eksplozja następuje w dwóch etapach. W pierwszym detonowany jest niewielki ładunek, który rozprowadza chmurę łatwopalnego aerozolu. Drugi ładunek jest detonowany z niewielkim opóźnieniem, co skutkuje wybuchem wcześniej wypuszczonej chmury. Niszczenie celów następuje w wyniku eksplozji oraz powstałej dzięki niej bardzo wysokiej temperaturze.

Maksymalny zasięg ostrzału wynosi 1100 metrów, z kolei efektywny zasięg to 200 metrów. Granat waży około 4,2 kg i osiąga prędkość wylotową 70 m/s. Jak podaje portal Armscom szybkostrzelność wynosi 4 strz./6 min. Ponadto pociski funkcjonują w temperaturze od -40 do 50 stopni Celsjusza. Pocisk posiada silnik Sustainer SM-71 oraz zapalnik punktowy AF75 z funkcją antyrykoszetu (niezależnego od kąta uderzenia). Granaty są  przechowywane w hermetycznie szczelnych plastikowych torbach i transportowane są w specjalnych drewnianych skrzynkach.

Bułgarska pomoc militarna

Według oficjalnych informacji Sofia przez dłuższy czas od rozpoczęcia wojny w Ukrainie nie przekazywała pomocy militarnej do tego kraju z powodu swojej dość skomplikowanej sytuacji politycznej. Trzeba zaznaczyć, że Bułgaria jest największym obecnie producentem broni i amunicji poradzieckiej w NATO, co oznacza, że pomoc tego kraju dla Kijowa jest szczególna.

Oficjalne wsparcie od Sofii przyszło pod koniec 2022 roku, jednakże do tej pory nie było zakazu dostarczania broni przez bułgarskie firmy zajmujące się jej produkcją. Niemiecki portal Die Welt donosił, że tego rodzaju dostawy mogły stanowić aż 1/3 zapotrzebowania Ukrainy na poradziecki sprzęt wojskowy w pierwszych miesiącach wojny.

W skład tych pakietów miały wchodzić m.in. pociski artyleryjskie 152 mm, 122 mm, pociski moździerzowe różnego kalibru, pociski odłamkowe, granatniki przeciwpancerne DRTG-73, działa bezodrzutowe SPG-9, a także granaty do granatników przeciwpancernych RPG-7.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas