Drony z nową technologią. Emitują wiązki laserowe tnące metal

Zespół specjalistów pod przewodnictwem chińskiego naukowca, znanego jako „Crazy Li”, dokonał przełomu w technologii dronów. Wyposażył bezzałogowce w zdolność emitowania potężnych wiązek laserowych, które potrafią przecinać metal. Tym samym to, co do niedawna uważano za niemożliwe, stało się rzeczywistością. Zapowiada to nową erę w wojskowych zastosowaniach dronów.

Wyglądają niepozornie, ale takie małe drony mogą być potężną bronią
Wyglądają niepozornie, ale takie małe drony mogą być potężną broniąDarrel Undpexels.com

Badania opublikowane przez Li Xiao i jego zespół z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obrony Ludowo-Wyzwoleńczej Armii Chin opisują scenariusz, w którym pojedynczy mały dron stawia czoła oddziałowi uzbrojonych żołnierzy, emitując wiązkę w paśmie bliskiej podczerwieni zdolne do powodowania ślepoty przy zaledwie pięciu mikrowatach mocy, a także odparowania tkanki podskórnej w kontakcie czy przecinania metalu!

Li i jego zespół zmierzyli się z wyzwaniem, które kiedyś wydawało się niemożliwe do rozwiązania: stworzeniem wiązki laserowej o dużym zasięgu, która normalnie wymagałaby sprzętu wielkości ciężarówki. Dotychczas sądzono, że mała platforma, jak dron konsumencki, nie jest w stanie pomieścić tak potężnej broni laserowej ani dostarczyć energii niezbędnej do jej zasilania. Jednak naukowcy z Chin znaleźli sposób na ominięcie tych ograniczeń, opracowując kompaktowe lekkie urządzenie, które pozwala dronom odbierać potężne wiązki z ziemi i precyzyjnie kierować je na cele.

Nowatorskie urządzenie do przekierowywania lasera

Dzięki temu moc lasera może wzrosnąć do 30 kW, a nawet więcej, a wiązka może zakrzywiać się wokół przeszkód, jak budynki, trafiając w najsłabsze punkty celu. Urządzenie do przekierowywania lasera składa się głównie z dwóch rur teleskopowych: jedna odbiera wiązkę laserową z ziemi, a druga kieruje ją w stronę celu.

Jednym z głównych wyzwań związanych z nowym systemem laserowym na dronach były drgania generowane podczas lotu, które mogłyby rozpraszać wiązkę laserową. Zespół badawczy rozwiązał ten problem, opracowując zaawansowaną technologię izolacji, co pozwoliło na zachowanie precyzji lasera nawet w trudnych warunkach lotu.

Chińska myśl technologiczna

W 2016 roku Chiny uruchomiły pierwszego na świecie kwantowego satelitę, który umożliwił zastosowanie technologii celowania laserowego o ultradalekim zasięgu, przenosząc ją z naukowej fikcji do rzeczywistości. W ostatnich latach chińscy naukowcy poczynili również znaczne postępy w zakresie ultraprecyzyjnej synchronizacji czasowej urządzeń mobilnych, co znacznie poprawiło dokładność koordynacji między inteligentnymi platformami broni.

Dzięki tym osiągnięciom, możliwe stały się przełomowe technologie, takie jak łączenie mikrofal lub laserów emitowanych z różnych platform w potężną wiązkę energetyczną na niebie. Takie postępy ułatwiły również koordynację i komunikację między systemami na dużych odległościach.

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas