Hawkeye w służbie Ukrainy. Rzadka maszyna będzie gromić Rosjan

Ukraina to wielki poligon doświadczalny, gdzie mocarstwa testują najnowocześniejszą broń. Jedną z nich jest amerykańska haubica 2-CT Hawkeye na platformie samochodu Humvee. To machina mająca gromić Rosjan, której nie używają nawet żołnierze US Army.

Tylko Ukraińcy mają tę haubicę. To militarny ewenement
Tylko Ukraińcy mają tę haubicę. To militarny ewenement@JonHawkes275Twitter
Tylko Ukraińcy mają tę haubicę. To militarny ewenement@JonHawkes275Twitter

W maju br. amerykańska firma AM General zdradziła, że wysłała na Ukrainę pierwsze lekkie haubice Humvee 2-CT Hawkeye. To prototypowa konstrukcja, która może w przyszłości trafić na uzbrojenie armii USA. Jednak jako pierwsza dostała je właśnie armia Ukrainy.

AM General jak wiele amerykańskich firm wyszło z założenia, że konflikt na Ukrainie będzie idealnym testem bojowym haubicy. Do tej pory strzelano z niej tylko na poligonach w Stanach Zjednoczonych. Jej skuteczność w warunkach bojowych może być najlepszą reklamą dla przyszłych kupujących.

Ukraińscy żołnierze pokazali właśnie ekskluzywne nagranie z wykorzystania samobieżnej haubicy 2-CT Hawkeye. Szkolą się na nowej broni, przygotowując ją do walki przeciw rosyjskiej armii.

Najnowsza haubica 2-CT Hawkeye to militarny ewenement

Na nagraniu warto zwrócić uwagę na ruch armaty kalibru 105 mm przy wystrzale. W przeciwieństwie do większości haubic zamiast do tyłu najpierw porusza się do przodu. To specjalny mechanizm "miękkiego odrzutu", mający lepiej pochłonąć siłę wystrzału.

W nim lufa i zamek są cały czas trzymane z tyłu swojej naturalnej pozycji. Gdy operator naciska spust, zostają uwalniane i gdy osiągną pewien punkt, następuje wystrzelenie pocisku. Wtedy dopiero następuje odrzut lufy, który jest jeszcze ograniczany przez siłę kontrującą, powstałą przez jej wcześniejszy ruch w przód.

Rozwiązanie to jest skomplikowane technicznie, ale zapewnia znacznie mniejszy efekt odrzutu, jak i masę całej haubicy. Cały Hawkeye według zapewnień producentów waży ok. 1157 kilogramów. Dla porównania M119, standardowa haubica armii USA kalibru 105 mm, waży ok. 1936 kilogramów. Mniejsza masa i odrzut sprawiły, że haubica Hawkeye mogła zostać umieszczona na podwoziu wozu Humvee, zapewniając mobilność.

Przedstawienie mechanizmu "miękkiego odrzutu" haubicy 2-CT Hawkeye

Możliwości haubicy 2-CT Hawkeye

Cała haubica 2-CT Hawkeye składa się ze zmodyfikowanej armaty M119 SRT (Soft Recoil Technology) opracowanej przez Mandus Group i systemu kontroli ognia MG 9000. Wszystko to jest umieszczone na platformie wozu 4x4 M1152A1w/B2 Humvee.

Taka lekka haubica może służyć za ważne wsparcie żołnierzy, przy najintensywniejszych walkach. Może zostać nawet zrzucona ze spadochronami z pokładu samolotu, stanowiąc idealną broń dla wojsk aeromobilnych.

Niemniej warunki walk na Ukrainie pokażą, czy taka konstrukcja lekkiej haubicy samobieżnej może przydać się dla regularnych jednostek frontowych. 2-CT Hawkeye będzie narażony na ostrzał ze względu na mniejszy zasięg niż standardowa artyleria. A przez brak opancerzenia może być łatwym celem dla dronów. Nie mówiąc o tym, że w "brudnych" warunkach walk, przy zbliżającej się rasputicy, zaawansowanie mechanizmu może sprawić, że Hawkeye będzie podatny na uszkodzenia.

Haubica 2-CT Hawkeye@JonHawkes275Twitter

Parametry taktyczne haubicy 2-CT Hawkeye

  • Masa: 1157 kg
  • Armata: M119 SRT (Soft Recoil Technology)
  • Donośność: 11,6 km/19,5 km - amunicją ze wspomaganiem rakietowym
  • Szykostrzelność: 8 na minutę
  • Wykorzystywana amunicja: burząca, odłamkowo-burząca, oświetlająca, dymna
SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas