Historia zatoczyła koło. Niemieckie miny przeciwpancerne znów wysadzają w powietrze rosyjskie czołgi

Kiedy wyczują w pobliżu czołg czy inny pojazd opancerzony, wystrzeliwują w jego kierunku pocisk. Wyjaśniła się tajemnica "wybuchowych prezentów" Bundeswehry dla Ukrainy. Niemcy przekazali bardzo zaawansowane miny przeciwpancerne PARM w wersji DM22.

Wyjaśniła się tajemnica szczegółów niemieckiego "prezentu" dla walczącej Ukrainy. Początkowo Niemcy nie chcieli ujawnić, jaki typ uzbrojenia wysłali w ramach pomocy dla Kijowa. Teraz wiadomo, że wśród dwóch tysięcy min przekazanych z zasobów Bundeswehry są bardzo zaawansowane technologicznie miny przeciwpancerne PARM DM22. To właśnie ten typ niemieckich "poskramiaczy czołgów" Rosjanie znaleźli w pobliżu Charkowa. Mina reaguje na przejeżdżający pojazd i wysyła w jego kierunku pocisk przeciwpancerny, który może zaatakować wrogi pojazd nawet z odległości 100 metrów.

Reklama

Jedna z niemieckich min kierunkowych została zdobyta przez wojska rosyjskie w pobliżu Iziuma. Napis na minie pokazuje, że była wyprodukowana w 1996 roku.

Bezlitosna dla czołgów

Niemiecka mina przeciwpancerna PARM została zaprojektowana w latach 80-tych, a jako wyposażenie niemieckiej armii pojawiła się w 1991 roku. Broń składa się podstawy opartej na trójnogu, wyrzutni z granatem kumulacyjnym i układu detektor-zapalnik wykrywającego ruch. Kiedy tylko wrogi pojazd znajdzie się w polu rażenia miny, w jego kierunku jest wystrzeliwany pocisk kalibru 128 mm. Potrafi on bez problemu przebić pancerz dowolnego rosyjskiego czołgu. Mina wyposażona jest w baterie litowe, które pozwalają jej być w gotowości i "położeniu bojowym" przez 40 dni. Po tym czasie zapalnik samoczynnie dezaktywuje się, a mina przestaje być groźna. 

25 kwietnia niemieckie media opublikowały listę sprzętu, jaki został przekazany przez Bundeswehrę dla Ukrainy. Wśród podarowanego Ukraińcom uzbrojenia jest m.in.: 5100 granatników przeciwpancernych Dynamit Nobel Defence RGW90/MATADOR, 3000 granatników rodziny Panzerfaust-3 (wraz z 900 przyrządami celowniczymi), 2500 ręcznych zestawów przeciwlotniczych (FIM-92 Stinger, 9K32M Strieła-2M), 16 mln naboi do broni strzeleckiej, 100 000 granatów ręcznych, a także 2000 min. Niemcy obiecały przekazać Ukraińcom 80 terenowych pojazdów opancerzonych, 50 opancerzonych karetek i szpital polowy z kompletnym wyposażeniem. 

Początkowo Niemcy byli bardzo ostrożni w przekazywaniu sprzętu dla Ukrainy. Ale to się zmienia - minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zapowiedziała właśnie, że do Ukrainy trafią samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | miny lądowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy