HMS Anson na Karaibach. Co robi tam atomowy okręt podwodny?

HMS Anson, piąty okręt podwodny klasy Astute i przy okazji najnowocześniejszy okręt podwodny brytyjskiej marynarki wojennej, przeszedł próby na Morzu Karaibskim. Oznacza to, że jest gotowy do rozmieszczenia.

HMS Anson, piąty okręt podwodny klasy Astute i przy okazji najnowocześniejszy okręt podwodny brytyjskiej marynarki wojennej, przeszedł próby na Morzu Karaibskim. Oznacza to, że jest gotowy do rozmieszczenia.
HMS Anson podczas prób morskich /royalnavy.mod.uk /domena publiczna

Najnowszy i najnowocześniejszy okręt podwodny brytyjskiej marynarki wojennej przeszedł próby na Morzu Karaibskim, potwierdzając swoją gotowość do rozmieszczenia i prowadzenia misji. Mamy tu do czynienia z klasą okrętów podwodnych z napędem jądrowym, czyli takich, które do napędu i zasilania urządzeń pokładowych w energię elektryczną wykorzystują energię jądrową wytwarzaną w siłowni okrętowej mieszczącej jeden bądź więcej reaktorów.

Co więcej, okręty podwodne klasy Astute to największe i najbardziej zaawansowane jak dotąd brytyjskie okręty podwodne. Takie same otrzymać ma też Australia w ramach programu AUKUS, czyli porozumienia między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi w zakresie wymiany technologii obronnych, obejmujące m.in. współpracę przy tworzeniu australijskiej floty okrętów podwodnych z napędem jądrowym, ogłoszone 15 września 2021.

Reklama

Tomahawk i Spearfish na pokładzie

Każdy z tych okrętów podwodnych o wyporności 7800 ton i długości 97 metrów może pomieścić do 38 sztuk broni w sześciu wyrzutniach torpedowych, w tym pociski Tomahawk o zasięgu 1600 kilometrów oraz torpedy Spearfish, które pozwalają niszczyć wrogie okręty podwodne i jednostki nawodne. Torpedy te mogą być sterowane przez autonomiczny sonar aktywny lub pasywny, co zapewnia zabójczą celność.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych używa również poddźwiękowych rakiet manewrujących dalekiego zasięgu o napędzie odrzutowym, przystosowanych do pracy w każdych warunkach pogodowych.

Udane testy w AUTEC

HMS Anson to najnowszy okręt klasy Astute, który wkrótce dołączy do swojego rodzeństwa: Astute, Ambush, Artful i Audacious. Wszystkie te okręty mogą okrążyć kulę ziemską w zanurzeniu i są w stanie wytwarzać tlen i słodką wodę, aby wspierać załogę podczas wymagających i długotrwałych misji. HMS Anson opuścił swoją stocznię Barrow-in-Furness w lutym ubiegłego roku i od tego czasu jednostka była poddawana najcięższym próbom, aby zweryfikować jej możliwości do pełnienia obowiązków na linii frontu.

Później okręt podwodny udał się do Atlantyckiego Podmorskiego Centrum Testów i Oceny (AUTEC), czyli poligonu do badań akustycznych United States Navy (w niektórych miejscach ma 32 km szerokości, 241 km długości i do 1829 m głębokości), położonego w rejonie wyspy Andros w archipelagu Bahamów. AUTEC skupia czołowych światowych ekspertów i technologię, m.in. czujniki i hydrofony do zbierania danych o okrętach podwodnych, torpedach i działaniu sonarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: okręt podwodny | Tomahawk | Wielka Brytania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy