ICEX - ćwiczenia, którym nie każdy podoła
Amerykańskie i brytyjskie okręty podwodne od 10 marca ćwiczą w Arktyce w ramach manewrów ICEX 2018.
USS "Hartford" (SSN 768), typu Los Angeles z bazy Groton w Connecticut oraz okręt typu Seawolf, USS "Connecticut" (SSN 768), z bazy Kitsap w stanie Waszyngton, rozpoczęły ćwiczenia na północ od Alaski. Przez najbliższe pięć tygodni mają ćwiczyć poruszanie się, prowadzenie komunikacji, a także prowadzić badania naukowe pod powierzchnią lodu.
Do rejsu szkoleniowego dołączył także brytyjski okręt podwodny o napędzie jądrowym, HMS "Trenchant" (S91), typu Trafalgar. Dzięki jego obecności obie marynarki będą mogły przećwiczyć procedury współpracy, łączności i przesyłu informacji pomiędzy sojuszniczymi jednostkami.
- Musimy stale trenować razem z naszymi partnerami, aby zachować sprawność operacyjną w tej części globu - mówił kontradmirał James Pitts, dowódca, Undersea Warfighting Development Center - centrum szkolenia walki podwodnej.
- Z wojskowego, geograficznego i naukowego punktu widzenia, Ocean Arktyczny jest naprawdę wyjątkowy i pozostaje jednym z najtrudniejszych środowisk na Ziemi. Unikalne akustycznie środowisko komplikuje jeszcze bardziej niejednorodna pokrywa lodowa - dodał.
Podczas ćwiczeń na pokładach okrętów zamustrowani zostali oficerowie i naukowcy z Navy Submarine Arctic Laboratory, które ma siedzibę w San Diego. Mają oni prowadzić badania naukowe, a także koordynować pracę zespołów naukowych, które znajdują się na Biegunie Północnym.
CZYTAJ PODOBNE: Badania naukowe podczas ICEX 2016
Okręty podwodne pod lodem
Ćwiczenia ICEX mają trwać pięć tygodni. Są one organizowane regularnie, aby ocenić gotowość operacyjną okrętów podwodnych, które mają działać w rejonie arktycznym. Podczas ćwiczeń na pokładach okrętów zamustrowani zostali oficerowie i naukowcy z Navy Submarine Arctic Laboratory, które ma siedzibę w San Diego. Mają oni prowadzić badania naukowe, a także koordynować pracę zespołów naukowych, które znajdują się na Biegunie Północnym.
Okręty pod lodem
Dla USS "Hartford" operowanie pod lodem Arktyki nie jest pierwszyzną. Okręt uczestniczył w podlodowych ćwiczeniach także w latach 2016 i 2014.
Pierwsze operacje amerykańskich okrętów podwodnych pod lodem miały miejsce w latach 1947-49. 1 sierpnia 1947 roku okręt podwodny USS "Boarfish" (SS 327) wraz z założycielem Navy Submarine Arctic Laboratory, dr Waldo Lyonem, po raz pierwszy przeszedł pod pokrywą lodową na Morzu Czukockim.
W 1958 roku jako pierwszy pod Biegunem Północnym przepłynął USS "Nautilus". W marcu następnego roku USS "Skate" jako pierwszy okręt podwodny wynurzył się na biegunie, przebijając warstwę lodu.
W 1960 roku USS "Sargo" jako pierwszy okręt podwodny przepłynął w okresie zlodowacenia pod powierzchnią Cieśniny Beringa. Od tamtej pory amerykańskie okręty prowadzą regularne ćwiczenia na wodach podbiegunowych.