Izrael szykuje się na wojnę. Chce myśliwce te same co Polska

Zakup 50 nowych myśliwców F-15IA i modernizacja 25 starszych samolotów. Przed taką możliwością stoi Izrael, który rozwija swoje Siły Powietrzne w ciągłym obliczu wojny z sąsiadami. Wybrane przez Tel Awiw myśliwce F-15 to podobne maszyny, które mogą w ciągu kilku lat trafić do Polski.

Amerykański Departament Stanu zatwierdził szereg zagranicznych transakcji sprzedaży wojskowej do Izraela w ramach programu FMS. Największy z nich zakłada zakup do 50 nowych myśliwców F-15AI i modernizację do ich standardu 25 modeli F-15I w Siłach Powietrznych Izraela. Obok tego Tel Awiw może pozyskać silniki, radary i innego rodzaju sprzęt do eksploatacji samolotów.

Ciągłe napięcie w regionie zmusza Izrael do modernizacji swoich sił zbrojnych. Realny konflikt z Iranem, który może nastąpić w najbliższym momencie, jest tego najlepszym przykładem. Myśliwce F-15, które na ten moment posiada Izrael, są jedną z jego pierwszych linii obrony przed atakami rakietowymi i nalotami dronów. 

Reklama

Rekordowy kontrakt zbrojeniowy

Aby Izrael mógł zawrzeć umowę z producentem myśliwców F-15 - firmą Boeing w ramach programu FMS, potrzebna jest jeszcze zgoda amerykańskiego Kongresu. Szacowany maksymalny koszt całej umowy to 18,8 mld dolarów. Byłby to jeden z największych kontraktów zbrojeniowych w historii Izraela. 

- Włączenie F-15IA do floty myśliwców Izraelskich Sił Powietrznych zwiększy interoperacyjność Izraela z systemami amerykańskimi i wzmocni zdolności powietrzne Izraela, aby sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom ze strony wroga, wzmocnić obronę ojczyzny i służyć jako środek odstraszający przed zagrożeniami regionalnymi. Proponowana sprzedaż tego sprzętu i wsparcia nie zmieni podstawowej równowagi wojskowej w regionie - oświadczyła agencja Defense Security Cooperation Agency Departamentu Stanów Zjednoczonych.

Izrael chce myśliwce klasy F-15EX. Może je mieć Polska

F-15IA, o których mowa, to izraelskie oznaczenie myśliwców F-15EX, będące najnowocześniejszymi maszynami bojowymi Boeinga. Możliwe, że lotnictwo Izraela będzie miało te myśliwce ze swoimi własnymi modyfikacjami, przystosowanymi do ich potrzeb.

Myśliwce F-15 stanowią jeden z podstawowych samolotów Sił Powietrznych Izraela, toteż naturalnym jest decyzja, o pozyskanie ich najnowszych wersji. Co ciekawe Boeing zaoferował myśliwce F-15EX dla Sił Powietrznych Polski we wrześniu 2023 roku. Maszyny mogłyby wtedy uzupełnić planowaną flotę 160 samolotów bojowych naszej armii, zapewniając dodatkowe możliwości stricte przewagi powietrznej. O możliwościach, jakie F-15EX zapewniłby polskim Siłom Powietrznym i naszemu przemysłowi zbrojeniowemu mówił dla GeekWeeka generał Rob Novotny.

F-15 na sterydach

F-15EX Eagle II to najnowsza modernizacja serii dwumiejscowych myśliwców wielozadaniowych F-15, którego platforma sięga lat 70. Maszyna została wręcz zaprojektowana od nowa, aby mogła służyć przez następne dziesięciolecia i współgrać ze współczesnymi, a nawet przyszłymi systemami pola walki.

Najważniejsze modyfikacje w myśliwcu F-15EX względem starszych modeli przeprowadzono na polu elektroniki. Myśliwiec posiada nowe systemy walki elektronicznej, czujniki i oprogramowanie zaprojektowane w tzw. otwartej architekturze systemów misji (OMS). Wraz z nowym radarem APG-82(V)1 oraz systemem wykrywania zagrożenia AN/ALQ-250 Eagle Passive Warning Survivability System.

Parametry myśliwca F-15EX

  • Długość: 19,45 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 13,05 m
  • Wysokość: 5,65 m
  • Masa bojowa: 36700 kg
  • Napęd: 2x silniki turbowentylatorowe General Electric F100-PW-229 z dopalaczami
  • Prędkość maksymalna: 2600 km\h
  • Zasięg: 4445 km (z tankowaniem w powietrzu)
  • Punkty mocowania uzbrojenia: 23
  • Uzbrojenie: 1x sześciolufowe działko M61A1 20 mm (500 sztuk), 12x pocisków powietrze-powietrze (AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM lub 24x pociski powietrze-ziemi
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Boeing | Departament Stanu | F-15EX | Izrael | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy