Kolejne brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

W pierwszych brygadach żołnierze WOT przechodzą już szkolenie specjalistyczne /Wojska Obrony Terytorialnej /materiały prasowe
Reklama

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczynają szkolenia ochotników w Polsce centralnej. W ostatnią sobotę pierwsi ochotnicy z Wielkopolski zostali powołani na szkolenia wyrównawcze, a w najbliższych dniach wielkopolska brygada OT rozpoczyna pierwsze szesnastodniowe szkolenia podstawowe.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT. W ostatnią sobotę do dwóch batalionów lekkiej piechoty, w Lesznie i Śremie, powołanych zostało kilkudziesięciu ochotników - kandydatów na instruktorów, którzy w przyszłości będą prowadzić szkolenia żołnierzy OT.

Podobne szkolenia zostały wcześniej zainicjowane w brygadach łódzkiej i świętokrzyskiej. W najbliższą sobotę wielkopolska brygada rozpocznie szkolenia podstawowe, które będą pierwszymi tego typu prowadzonymi przez brygady trzeciego etapu formowania WOT.

Reklama

Rośnie w siłę?

Obecnie trzy brygady OT - na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu - weszły już w okres szkolenia specjalistycznego; trzy brygady - dwie na Mazowszu i jedna na Warmii i Maurach - kontynuują szkolenie indywidualne; a siedem kolejnych brygad w Polsce centralnej - na Pomorzu, Kujawach, Małopolsce, Wielkopolsce, Śląsku, w Łódzkiem i Świętokrzyskiem - rozpoczyna szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które są preludium do zasadniczego etapu szkolenia WOT.

Obecnie w WOT służbę pełni 11,7 tys. żołnierzy, w tym 9,6 tys. ochotników oraz 2,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. "mapa drogowa" budowy formacji zakłada napływ ochotników  na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.

Dla cywili

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe), które są wstępem do zasadniczego - trzy letniego okresu szkolenia żołnierzy OT. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn.

INTERIA/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy