"Mobilny Koszmar". Ukraińscy żołnierze ujawniają improwizowaną wyrzutnię

Ukraińscy żołnierze pochwalili się w sieci kolejną imponującą "samoróbką". Tym razem chodzi o improwizowaną wyrzutnię na podwoziu pickupa, którą nazwali "Mobilny Koszmar".

Ukraińscy żołnierze pochwalili się w sieci kolejną imponującą "samoróbką". Tym razem chodzi o improwizowaną wyrzutnię na podwoziu pickupa, którą nazwali "Mobilny Koszmar".
"Mobilny Koszmar" Rosjan. Nowa ukraińska samoróbka /UkrMadMax @UkrMadMax1 /Twitter

Ukraińcy podczas trwającej już blisko dwa lata wojny wielokrotnie udowadniali, że są pionierami improwizowanej sztuki wojennej. Jeśli więc zmusza ich do tego sytuacja, zamiast załamywać ręce, próbują jak najlepiej wykorzystać dostępne wyposażenie. Widzieliśmy już konsumenckie drony z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi, karabiny AK-74 łączone w jeden duży "karabin maszynowy" przeciw dronom, a teraz żołnierze 56. Brygady Zmotoryzowanej zaprezentowali wyrzutnię lekkich rakiet zamontowaną na niedużej ciężarówce.

Reklama

"Mobilny Koszmar" Rosjan. Nowa ukraińska samoróbka

Nazwali ją "Mobilny Koszmar", co trafnie opisywać ma jej możliwości. A mowa o systemie rakietowym składającym się z czterech wyrzutni zamontowanych na ciężarówce, umożliwiających wystrzeliwanie pocisków kal. 122 mm. Co ciekawe, elementy wyrzutni to zdobyte przez Ukraińców trofea bojowe, czyli fragmenty radzieckiej polowej samobieżnej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej BM-21 Grad (Kijów też dysponuje dużą liczbą tych jednostek, przed wojną szacowaną na 400 egzemplarzy).

Ze względu na swoją mobilność, nowy system ma kilka zalet w porównaniu z "oryginalnym" systemem Grad, zwłaszcza pod względem możliwości unikania działań przeciwbaterii rosyjskiej artylerii.

Ukraińska armia, borykająca się z trudnymi warunkami i niedoborem amunicji, rzadko wykorzystuje pełną salwę 40 rakiet w obawie przed ogniem odwetowym. Dlatego to właśnie te lekkie platformy stały się prawdziwym koszmarem dla sił rosyjskich, radząc sobie w trudnych warunkach i oferując przewagę taktyczną.

I tak właśnie jest w tym przypadku, "Nightmaremobile" wyróżnia się doskonałą mobilnością i kompaktową konstrukcją, dzięki czemu jest prawie nieuchwytny dla wrogich dronów. Wykorzystując dokładne dane zwiadowcze, improwizowana wyrzutnia okazuje się jednak zdolna do wykonywania skutecznych ataków rakietowych na przeciwników.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | BM-21 Grad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy