Niemieckie haubice przyszłości zostaną dostarczone Ukrainie. Data zaskakuje

Nowoczesne haubice RCH-155 mają zostać dostarczone do naszego wschodniego sąsiada. Będą one stanowić istotne wsparcie dla ukraińskiego wojska. Niestety jest jeden haczyk – dostawy rozpoczną się dopiero w 2025 roku.

Niemcy mają przekazać Ukrainie 18 samobieżnych haubic RCH-155. Informacja ta krążyła w mediach od września, jednakże już teraz wiadomo, że sprzęt wojskowy zostanie dostarczony dopiero w 2025 roku. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych maszyn wojskowych na rynku. Koszt pakietu wynosi około 216 mln euro.

Co potrafi niemiecka haubica przyszłości RCH-155?

Haubica RCH-155 jest samobieżnym działem artyleryjskim o kalibrze 155 mm. Bezzałogowy moduł artyleryjski (AGM), który jest sterowany w sposób całkowicie zdalny, zamontowany jest na podwoziu GTK Boxer. Moduł ten może być dołączony także do ciężarówki Iveco 8x8. Załoga składa się z dowódcy i wojskowego kierowcy. Pancerz wytrzymuje ostrzał z karabinów maszynowych o kalibrze do 14,5 mm. Jest odporny również na odłamki artyleryjskie oraz miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne.

Reklama

Haubica może być wyposażona w wyrzutnię granatów dymnych oraz w specjalny system ochrony i wentylacji NBC. Maszyna wystrzeliwuje 9 pocisków w ciągu minuty, zaś system ładowania jest w pełni zautomatyzowany. Zasięg ostrzału wynosi aż 54 km (dla pocisków V-LAP). Ponadto haubica jest w stanie wystrzelić w zasadzie każdy rodzaj pocisku kalibru 155 mm.

Istnieje tutaj również tryb wielokrotnych jednoczesnych uderzeń (MRSI), który polega na tym, że haubica szybko wystrzeliwuje kilka pocisków z różnymi trajektoriami, tak aby spadły one na wrogi cel równocześnie. Bardzo dużym plusem jest także możliwość strzelania w ruchu.

Haubica wyposażona jest również w nowoczesne radary rozpoznania artyleryjskiego COBRA, które rozpoznają wrogie stanowiska ogniowe niemal w czasie rzeczywistym. Poszukiwanie następnego celu i strzelanie do niego może być prowadzone równolegle, chociaż w RCH-155 funkcja ta służy do samoobrony. Maszyna waży około 39 ton, jej długość wynosi ponad 10 m, przy wysokości 3,6 m i szerokości 3 m. Osiąga prędkość około 100 km/h i może pokonać przy pełnym zbiorniku paliwa 700 km.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | Niemcy | haubica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama