Niemieckie myśliwce dokonały czegoś wyjątkowego. To nowy rozdział misji bojowych

Trzy niemieckie myśliwce Eurofighter EF2000 przeprowadziły niepowtarzalną misję. Wykonały rekordowy lot długodystansowy, pozostając w powietrzu przez aż 10 godzin i 31 minut. Samoloty przeleciały z Japonii na Hawaje i były wspierane przez prywatne powietrzne tankowce.

Jak podje portal The War Zone rekordowy lot długodystansowy jest częścią ćwiczeń Pacific Skies, które są bezprecedensowymi ćwiczeniami wojskowymi państw europejskich. Biorą w nich udział siły powietrzne Niemiec, Francji i Hiszpanii. Do Azji i na Pacyfik zostały wysłane różnego rodzaju samoloty bojowe, które będą ze sobą współpracować na wielu poziomach, zarówno w kwestiach logistycznych, jak i operacyjnych.

Specjaliści wskazują, że przeprowadzenie tych wyjątkowych ćwiczeń zostało wymuszone przez postawę Chin wobec Tajwanu.

Niemieckie samoloty bojowe pobiły rekord

Niemieckie myśliwce rozpoczęły swoją misję w bazie lotniczej Chitose na Hokkaido w Japonii. Jak można przeczytać w oficjalnym raporcie Luftwaffe, podczas lotu na Hawaje konieczne było wielokrotne tankowanie maszyn.

Reklama

W trakcie misji zaplanowano osiem tankowań. Jak się okazało, czwarte dostarczenie paliwa nie było konieczne, gdyż poprzednie dostarczyły wystarczającą jego ilość. Ponadto szóste tankowanie również nie było niezbędne ze względu na dobry wiatr. 

Jak oznajmiła Luftwaffe: "Nigdy wcześniej Eurofighter nie był w powietrzu dłużej niż te". Cały lot trwał aż 10 godzin i 31 minut. Myśliwce wylądowały w bazie sił powietrznych Hickam w Pearl Harbor.

The War Zone podaje, że Eurofighter pilotowany przez dowódcę oddziału pobierał paliwo z tankowca KC-135 należącego do firmy Metrea. Jak podał Jon Thomas z Metrea, szef Grupy ds. Powietrza i Przestrzeni Kosmicznej w oświadczeniu dla The War Zone: "Jesteśmy dumni, że możemy wspierać naszych partnerów z Niemieckich Sił Powietrznych w realizacji tego skomplikowanego transportu z Japonii na Hawaje. Czas 10,5 godziny to nowy rekord Eurofightera. Długie loty nad Pacyfikiem nigdy nie są proste, z kilkoma opcjami zmiany kierunku i trudną pogodą".

Podniebne tankowce na wagę złota

Wcześniej Metrea ogłosiła, że zamierza rozszerzyć swoją działalność przez zakup aż 14 tankowców KC-135 od Francuskich Sił Powietrznych i Kosmicznych. Obecnie firma posiada cztery samoloty KC-135R, które zostały pozyskane od Sił Powietrznych Republiki Singapuru.

The War Zone zauważa, że Metrea w sumie będzie miała największą flotę powietrznych tankowców, która znajduje się w rękach prywatnych. Jednocześnie flota ta jest mniejsza od floty tankowców jedynie czterech państw na świecie.

Warto również wspomnieć, że Metrea w 2023 roku przeprowadziła pierwsze w historii użycie prywatnego powietrznego tankowca do zatankowania taktycznych odrzutowców, pierwszego komercyjnego tankowania w powietrzu dowolnego samolotu Sił Powietrznych USA, czy też pierwszego komercyjnego tankowania w powietrzu poprzez specjalny wysięgnik.

Portal zwraca także uwagę, że coraz częściej zdarza się, że prywatne podniebne cysterny wspierają różnego rodzaju misje wojskowe.

Co potrafi myśliwiec Eurofighter?

Pierwsze jednostki tego typu wzbiły się w powietrze 1994 roku, od tego czasu maszyny są stale unowocześniane. Samoloty napędzane są przez dwa silniki dwuprzepływowe o ciągu 60 kN każdy. Rozpiętość skrzydeł wynosi niecałe 11 m, zaś powierzchnia nośna to 50 metrów kwadratowych. Eurofighter waży 11 000 kg.

Myśliwiec może osiągnąć maksymalną prędkość około 2120 km/h, przy przelotowej około 1836 km/h. Jednocześnie pułap, na który może się wznieść to 18 300 m. Przy pełnym zbiorniku paliwa (niecałe 5 000 litrów) może pokonać ponad 3700 km.

W skład uzbrojenia wchodzi działko Mauser BK-27 kalibru 27 mm, rakiety przeciwokrętowe (np. AGM-84/UGM-84-Harpoon), przeciwradarowe (np. AGM-88), przeciwlotnicze (np. IRIS-T, AIM-132 ASRAAM), szybujące (np. Storm Shadow), przeciwpancerne (Brimstone), czy bomby inteligentne typu JDAM. Myśliwce Eurofighter znajdują się na wyposażeniu wojsk Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Austrii, Omanu i Arabii Saudyjskiej.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: myśliwce | ćwiczenia wojskowe | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy