Pakistan chwali się swoimi Bayraktarami podczas ćwiczeń sił powietrznych

Podczas ćwiczeń pakistańskich sił powietrznych 28 września po raz pierwszy pokazano Bayraktary należące do Islamabadu. Manewry miały na celu zaprezentowanie światu zdolności obrony powietrznej kraju.

W połowie tego roku Islamabad kupił od Ankary bojowe drony Bayraktar. Pakistan nie ujawnił liczby zakupionych od Turcji bezzałogowych statków powietrznych. Nie wiadomo także, ile z nich osiągnęło operacyjną zdolność bojową.

Wspomniane ćwiczenia wojskowe były pierwszym oficjalnie udokumentowanym wykorzystaniem pakistańskich UAV-ów. Jak powiedział oficer pakistańskiej armii Zahir Ahmed Baber Sidhu, Bayraktary "odgrywają główną rolę jako mnożniki siły", a także, że rola dronów jest obecnie niezwykle ważna. Jak podaje Bulgarianmilitary powołując się na pakistańskie źródła, manewry miały na celu ocenę zgodności UAV-ów z pakistańskimi siłami powietrznymi i ich integrację "ze strukturą operacyjną PAF".

Reklama

Bayraktar — maszyna, którą chcą wszyscy

Turecki bojowy dron stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych marek w przemyśle obronnym. Jego sukces wiąże się z udanym ich zastosowaniem w trwającej wojnie w Ukrainie, a także w Libii, czy Syrii. Obecnie już 16 krajów posiada bojowe drony tego rodzaju, a dwa następne są w trakcie zawierania umów na ich dostarczenie. Z kolei 16 państw rozważa ich zakup, należy do nich m.in. Wielka Brytania, Finlandia, Rumunia, Bułgaria, kraje bałtyckie i część krajów bałkańskich.

Pakistańskie siły powietrzne

Dzięki zakupieniu Bayraktarów Pakistan chce unowocześnić swoje siły powietrzne. W ostatnim czasie Waszyngton "zagwarantował wsparcie dla pakistańskich F-16 Fighting Falcons". Ponadto Pakistan wraz z Chinami produkuje swój myśliwiec JF-17 Thunder. Warto też zaznaczyć, że Islamabad zaangażowany jest w turecki program myśliwców piątej generacji TF-X. Informacja została ogłoszona w lutym tego roku przez dyrektora generalnego Turkish Aerospace Industries, Temela Kotila, i wicemarszałka pakistańskich sił powietrznych, Rizwana Riaza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bayraktar | Pakistan | sprzęt wojskowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy