Pancerny biathlon - najzabawniejsze manewry świata
Zimowe dyscypliny to nie tylko domena narciarzy i śnieżnych pór roku. W Rosji po raz drugi zorganizowane zostaną mistrzostwa w biathlonie czołgów.
Rosyjskim sportem narodowym może stać się czołgowy biathlon. Pomysł Ministra Obrony - Siergieja Szojgu przypadł do gustu nie tylko załogom krajowych czołgów, ale i drużynom zza granicy. Rosja szykuje się do organizacji drugich już zawodów w tym militarnym sporcie, szykując się jednocześnie do obrony mistrzostwa z zeszłego roku.
Czołgowy biathlon to połączenie manewrów wojskowych z zasadami panującymi w zimowym sporcie. Drużyny kierujące czołgami muszą wykonywać wyznaczone zadania. Każdy czołg musi pokonać 20 km w jak najkrótszym czasie. Trasa pełna jest licznych przeszkód, takich jak rowy, koleiny, mosty czy woda, które czołgi muszą pokonywać. Drużyny udowadniają jednocześnie swoje sprawność, szybkość podejmowania decyzji czy umiejętność współpracy z innymi. Muszą również w jak najszybszym czasie trafić do celu.
Tradycyjną biathlonową tarczę zastępują atrapy czołgów i śmigłowców, do których strzelają drużyny. Podobnie jak w wersji narciarskiej, ważny jest nie tylko czas pokonania wyznaczonej trasy, ale i celność strzałów i unikanie kar za pudła. Za niecelny strzał doliczane są karne sekundy.
Zawody spotkały się z dużym zaciekawieniem, mimo że nie ma możliwości oglądać tego sportu na żywo. Widzowie nie mają wstępu na poligon. Czołgowy biathlon to jednak efektowna rozrywka. Drużyny zasiadają w prawdziwych czołgach pomalowanych na różne kolory. Niebieskie czy żółte czołgi przypominają raczej zabawki niż prawdziwe maszyny.
W lipcu tego roku odbędą się drugie mistrzostwa. Rok temu swoją obecność potwierdziło kilkanaście państw, między innymi Chiny i Kuwejt.
- Dziś mamy potwierdzenie przybycia na 'Czołgowy biathlon-2014' drużyn z 13 państw. 11 z nich będzie startować na rosyjskim sprzęcie - opowiadał o tegorocznej edycji przedstawiciel Ministerstwa Obrony Rosji - generał Jurij Pietrow.
Zaproszenie otrzymali również przedstawiciele USA, Włoch czy Niemiec, ale po niedawnych zajściach na Krymie nie wiadomo, ile czołgów ostatecznie stanie na starcie tegorocznych mistrzostw.
Zawody mają potrwać 4 dni, a w ramach organizacji przygotowano 118 czołgów. Pierwsze mistrzostwa w czołgowym biathlonie zostały zorganizowane w 2013 roku. Udział w nich wzięły drużyny z 4 państw, z Rosji, Kazachstanu, Armenii i Białorusi.
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali medale "Za wzmacnianie współpracy w boju", natomiast zwycięska drużyna wyjechała z poligonu nowymi terenowymi Ładami.
Pomysł na grę czołgów nie jest wcale nowy ani rosyjski. Podobne ćwiczenia od 1963 roku wykonywały wojska NATO w Kanadzie w ramach turnieju "Canadian Army Trophy". Pod koniec lat 70. i w Związku Radzieckim zaczęto rozgrywać zawody między czołgami, które z biegiem lat zyskały nazwę "czołgowego biathlonu".