Pentagon testuje w powietrzu rewolucyjny antypociskowy laser SHiELD

Wygląda na to, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych są o krok bliżej od momentu, w którym będą w stanie szybko i sprawnie zneutralizować każde zagrożenie ze strony wrogich pocisków, a pomoże w tym potężny laser.

Pentagon testuje w powietrzu rewolucyjny antypociskowy laser SHiELD
Pentagon testuje w powietrzu rewolucyjny antypociskowy laser SHiELDGeekweek - import

Laserowa broń jeszcze nie tak dawno temu kojarzyła się nam jedynie z filmami science-fiction, tymczasem jest już w użyciu i jak udowodniły ostatnie testy przeprowadzone w White Sands Missile Range, czyli dużym poligonie rakietowym zbudowanym w 1945 w stanie Nowy Meksyk, który swoją nazwę zawdzięcza kolorowi okolicznego piasku, z pewnością będzie ona naszą przyszłością. Amerykanom udało się bowiem z pomocą lasera zneutralizować jednocześnie wiele nadlatujących pocisków, a wszystko w ramach Self-Protect High Energy Laser Demonstrator (SHiELD).

Jest to program, który ma zademonstrować możliwości broni laserowej umieszczonej na statkach powietrznych i jak można usłyszeć nieoficjalnie od osób związanych z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych, te chcą wyposażyć w nią piątą i szóstą generację swoich myśliwców i to już do 2021 roku. Warto jednak podkreślić, że na chwilę obecną SHiELD jest urządzeniem naziemnym i potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby zmniejszyć jego gabaryty i umieścić w wyposażeniu samolotów.

Inżynierowie nie mają jednak zbyt wiele czasu, bo rok 2021 ma być jednocześnie terminem pierwszych powietrznych testów nowego laserowego rozwiązania. Czy uda się dotrzymać tej daty? Biorąc pod uwagę skuteczne testy z ziemi, najprawdopodobniej tak, ale dużo zależy tu od wykonawcy, czyli amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin Corporation, który podpisał stosowny kontrakt w 2017 roku.

Tak czy inaczej, technologia w końcu wejdzie w życie i będzie miała ogromny wpływ na powietrzne działania wojenne. Co bardzo istotne, w pierwszej fazie głównie defensywne, bo zakłada przede wszystkim neutralizację wrogich pocisków, zarówno relacji powietrze-powietrze, jak i ziemia-powietrze. Jak twierdzą twórcy tego rozwiązania, tak długo jak wszystko będzie w porządku z laserem na myśliwcu, tak długo ten nie przepuści żadnego pocisku, pozwalając na efektywną kontrolę przestrzeni powietrznej.

Źródło: GeekWeek.pl/engadget / Fot. Lockheed Martin

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas