Pociski KD-21 na bombowcu H-6K. Chiny straszą nową bronią

Pojawiające się w sieci zdjęcia z ostatnich chińskich ćwiczeń wojskowych jako pierwsze ujawniają nowy rodzaj broni wykorzystywanej przez Pekin. Fotografie przedstawiają samolot H-6K, przypisany do 10. Dywizji Bombowej, uzbrojony w dwa pociski KD-21. Informację tę podał Andreas Rupprecht, znany badacz lotnictwa wojskowego i autor analizujący zdolności militarne Chin.

Chińskie lotnictwo strategiczne zyskuje nową broń. KD-21 na bombowcu H-6K
Chińskie lotnictwo strategiczne zyskuje nową broń. KD-21 na bombowcu H-6KWeibo za @Rupprecht_A @RupprechtDeinoTwitter

Zdjęcia, pierwotnie udostępnione w chińskich mediach społecznościowych, pokazują H-6K podczas trwających manewrów wojskowych. KD-21 to stosunkowo nowy element chińskiego arsenału rakietowego, a jego możliwości bojowe pozostają tematem spekulacji. Oficjalne parametry techniczne nie zostały ujawnione przez rząd Chin, a media państwowe nie skomentowały publikowanych zdjęć.

Bombowiec H-6K, bazujący na sowieckiej konstrukcji Tu-16 i zmodernizowany przez Chiny, odgrywa kluczową rolę w rozwijanej doktrynie sił powietrznych Pekinu. Uzbrojony w rakiety manewrujące oraz precyzyjne pociski dalekiego zasięgu, stanowi fundament chińskiej strategii uderzeniowej w regionie Indo-Pacyfiku.

To interesujące: wydaje się, że to pierwszy raz, gdy KD-21 jest widoczny na operacyjnym bombowcu
pisał Andreas Rupprecht na X.

Czym jest KD-21?

KD-21 to zaawansowany pocisk balistyczny wystrzeliwany z powietrza. Uważa się, że może osiągać prędkości hipersoniczne, przekraczające Mach 5, a jego zasięg może wynosić około 1500 km. Jego konstrukcja prawdopodobnie wywodzi się z lądowego systemu CM-401 i została dostosowana do przenoszenia przez bombowce. Jako pocisk wystrzeliwany z powietrza oferuje jednak znaczną przewagę operacyjną w zakresie mobilności, czasu reakcji i przeżywalności w porównaniu z wyrzutniami naziemnymi. Możliwość odpalania go z wysoko lecącego bombowca sprawia, że siły zbrojne mogą uniknąć wielu systemów obrony powietrznej.

Jeśli potwierdzi się, że KD-21 znajduje się w czynnej służbie, oznaczać to będzie istotne wzmocnienie chińskich zdolności bojowych. Analitycy wskazują, że jego główne przeznaczenie to zwalczanie strategicznych celów, jak lotniskowce amerykańskiej marynarki wojennej czy bazy wojskowe na Guam. Dywizja Bombowa, stacjonująca we wschodnich Chinach, regularnie wykonuje patrole dalekiego zasięgu nad Morzem Południowochińskim oraz w pobliżu Tajwanu. Integracja KD-21 z jej arsenałem sugeruje przygotowania do ewentualnych operacji przeciwko celom morskim oraz silnie ufortyfikowanym obiektom.

Strategiczne znaczenie i przyszłość KD-21

Chociaż szczegóły techniczne pocisku pozostają niejawne, pojawienie się KD-21 w ćwiczeniach PLAAF sugeruje, że system przeszedł fazę testów i jest gotowy do użycia operacyjnego. W przyszłości może zostać zintegrowany również z innymi platformami, jak drony bojowe lub nowy bombowiec stealth H-20, który Chiny opracowują jako odpowiedź na amerykański B-21 Raider. Nie da się ukryć, że to już kolejny etap modernizacji chińskiego lotnictwa strategicznego, który może wpłynąć na układ sił w regionie Indo-Pacyfiku.

I niezależnie od intencji Pekinu, taka "prezentacja" nowej broni zwiększa napięcie w regionie i zmusza rywali Chin do przemyślenia swoich strategii obronnych. Nie bez przyczyny zresztą Stany Zjednoczone rozpoczęły proces umacniania obecności swoich wojsk w Japonii, a szef Pentagonu Pete Hegseth zapowiedział utworzenie tam "bazy bojowej". Jak informował PAP, informacja ta pojawiła się na łamach niedzielnego wydania "Financial Times" i wpisuje się w szerszy plan przeobrażenia amerykańskich sił w regionie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Tajemnice grobowca Tutanchamona na cyfrowej wystawie w Londynie© 2025 Associated Press