Pokaz siły wobec Rosji. NATO poderwało ważne samoloty

Jednego dnia samolot szpiegowski NATO RC-135 dokonał lotu dookoła Bałtyku. To swoisty pokaz siły i demonstracja tego, jak wielką prezencję ma Sojusz nad ważnym europejskim morzem.

Samolot NATO dokonał patrolu dookoła Bałtyku. Pokaz siły wobec Rosji
Samolot NATO dokonał patrolu dookoła Bałtyku. Pokaz siły wobec RosjiUnited States Air ForceWikimedia Commons
Samolot NATO dokonał patrolu dookoła Bałtyku. Pokaz siły wobec RosjiUnited States Air ForceWikimedia Commons

Bałtyk wewnętrznym jeziorem NATO

Tuż po akcesie Finlandii i Szwecji do NATO wielu komentatorów stwierdziło, że Morze Bałtyckie stało się de facto zagarnięte przez Sojusz. Pojawiły się nawet komentarze o "wewnętrznym jeziorze NATO". Mimo że eksperci studzą tak jaskrawe opinie, nie ma co ukrywać, że wejście nordyckich państw do Sojuszu, zwiększyło jego siłę w regionie Bałtyku na ogromną skalę.

Przykładem tego są misje samolotów szpiegowskich, które latają już nad Szwecją i Finlandią. W poniedziałek (24 czerwca) doszło do jednej z takich misji, która może zostać odebrana jako pokaz siły i znaczenia, jakie NATO ma teraz nad Bałtykiem. Podczas niej bowiem jeden samolot RC-135V US Air Force o kodzie wywoławczym JAKE17 dokonał patrolu wokół europejskiego morza.

Swój lot zaczął od wylotu tuż przed godz. 8.00 z bazy RAF Mildenhall w Wielkiej Brytanii. Po tym kierował się przez Morze Północne w kierunku Norwegii. Przeleciał wzdłuż jej zachodniego wybrzeża aż do okolic maksymalnie wysuniętego na północ punktu Norwegii. Po tym skierował się w kierunku Finlandii. W regionie Laponii minął się z drugim RC-135 o kodzie wywoławczym RRR7224. Leciał aż do regionu Pojezierza Fińskiego gdzie rozpoczął swój patrol blisko fińsko-rosyjskiej granicy. Po nim lecąc nad państwami bałtyckimi, Polską, Niemcami i Holandią, wrócił do bazy w Mildenhall, a za nim doleciał RRR7224. W ten sposób amerykański samolot NATO stworzył swoistą trasę dookoła Bałtyku.

Latające radary RC-135 obserwują Rosję

Samoloty RC-135V/W River Joint są podniebnymi radarami i centrami operacyjnymi, służącymi do wykrywania potencjalnego zagrożenia. Nad Finlandią zaczęły latać w marcu 2023 roku, stając się pierwszymi samolotami NATO nad tym państwem w nowoczesnej historii. Już wtedy spekulowano, że ich widok nad Skandynawią stanie się niemalże codziennością. I będzie to grało na nosie Rosji.

Takie samoloty jak RC-135 mogą zbierać dane o rozmieszczeniu wojsk czy logistyki armii. Stanowią jedną z pierwszych linii obrony przed możliwym atakiem. Latając blisko terytorium Rosji, wytrącają jej z ręki element zaskoczenia. A w obecnie napiętej sytuacji w Europie to niezwykle istotna umiejętność.

RC-135 to podniebne centrum operacyjne

RC-135V/W powstał na bazie cywilnego samolotu Boeing 707. To platforma SIGINT, czyli wywiadu elektronicznego. Dzięki sieci sensorów może wykryć i zlokalizować w czasie rzeczywistym obiekty na podstawie fal radiowych. Wykrywa m.in. rozmowy między radiostacjami, czy nawet na bazie emitowanego ciepła wojskowych urządzeń.

Samolot RC-135 to także latające centrum operacyjne. Na jego pokładzie znajduje się prawie 30 specjalistów od wojny elektronicznej i zwiadu. Wśród nich są m.in. lingwiści, którzy po wykryciu i zdekodowaniu sygnałów np. w formie rozmowy oficerów, mogą szybko przetłumaczyć meldunki. Te od razu mogą zostać wysłane do centrów kontroli lotu w sojuszniczych bazach.

Samolot RC-135V/W River JointTim FelceWikimedia Commons

Parametry taktyczno-techniczne samolotu RC-135V/W River Joint

  • Długość: 41,1 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 39,9 m
  • Wysokość: 12,8 m
  • Masa maksymalna: 133600 kg
  • Napęd: 4x silniki turboodrzutowe CFM International F108-CF-201
  • Prędkość maksymalna: 808 km/h
  • Pułap: 15240 m
  • Zasięg lotu: 6500 km

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas