Pokazali wnętrze polskiego wozu, który poluje na Rosjan

Ukraińscy żołnierze pokazali na filmie idealne wnętrze jednego z polskich wozów bojowych Oncilla. Za naszą granicą wyeksportowano już 100 takich maszyn.

Ukraińcy pokazali wnętrze polskiego transportera Oncilla
Ukraińcy pokazali wnętrze polskiego transportera OncillaVoidWandererWikimedia Commons
Ukraińcy pokazali wnętrze polskiego transportera OncillaVoidWandererWikimedia Commons

Wóz Oncilla w rękach Ukraińców

Polska przekazuje Ukrainie ogromną liczbę sprzętu militarnego do odparcia rosyjskiej inwazji. Od początku konfliktu wysłaliśmy setki czołgów, wozów bojowych czy transporterów opancerzonych. Jedną z polskich maszyn, o której nie mówi się tak często są transportery opancerzone 4x4 Oncilla, które pomagają Ukraińcom na wschodzie już od lat.

Jeden z takich wozów pokazali ukraińscy żołnierze, którzy testowali i konfigurowali jego zdalnie sterowaną wieżę z karabinem maszynowym. Na urywku widać, że to jeszcze nowa Oncilla, na co wskazuje folia na fotelu pasażera.

Już 100 wozów Oncilla w Ukrainie

Ukraina na ten moment jest głównym użytkownikiem transporterów Oncilla. Są zachwalane za naszą granicą za swoją wartość bojową na froncie. Wnoszą do oddziałów kluczową mobilność oraz ochronę. Wozy Oncilla dowodziły już, że potrafią uratować życie nawet po najechaniu na minę.

Z Oncilli korzystają także funkcjonariusze ukraińskich służb specjalnych i ukraińskiej policji. Jak podał na początku marca portal Defence24, do Ukrainy wyeksportowano już 100 tych transporterów. Pierwsze z nich trafiły w ręce Ukraińców już w 2021 roku.

Polska Oncilla robi furorę w Ukrainie

Oncilla to wynik polsko-ukraińskiej współpracy. Stanowi polski wariant ukraińskiego transportera Dozor-B, produkowany przez firmę Mista ze Stalowej Woli na licencji pozyskanej w 2013 roku. Względem pierwowzoru charakteryzuje się podniesieniem jakości wyposażenia do standardu NATO, zwłaszcza w kwestii ochrony. Pancerz wozu zrobiono z polskiej stali Armstal 500.

Oncilla to uniwersalny pojazd, służący głównie do rekonesansu i transportu żołnierzy. Jego zaletą jest możliwość instalacji wielu modyfikacji np. bezzałogowej wieży, której obsługę widać na nagraniu. Mista aktywnie pracuje z Ukraińcami, tworząc sieć serwisową oraz zbierając cenne dane od żołnierzy na froncie. Na ich podstawie już opracowują projekt wozu Oncilla II.

Transporter opancerzony Oncilla@TheDeadDistrictTwitter

Parametry taktyczno-techniczne wozu Oncilla:

  • Długość: 5,45 m
  • Szerokość: 2,45 m
  • Wysokość: 2,3 m
  • Masa bojowa: 8800 kg
  • Załoga: 3 osoby (dowódca, kierowca, celowniczy) + drużyna 6 żołnierzy
  • Napęd: DEUTZ BF 4M 1013 FC o mocy 190 KM lub IVECO NEF 4 ENTC o mocy 209 KM
  • Prędkość maksymalna: 105-120 km\h
  • Zasięg: 750 km
  • Uzbrojenie: 1x karabin maszynowy NSVT kalibru 12,7 mm
  • Poziom ochrony pancerza: NATO STANAG 4569 poziom 2
Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas