Powstaną zmodyfikowani genetycznie żołnierze-cyborgi w armii USA
Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) przeznaczyła 65 milionów dolarów na rozwój technologii będącej dwukierunkowym interfejsem mózg-komputer, dzięki któremu nasze umiejętności fizyczne i psychiczne niesamowicie wzrosną.
Teraz agencja przeznaczyła kolejne 65 milionów dolarów na eksperymenty związane z modyfikacjami genetycznymi opartymi na najnowocześniejszej i najskuteczniejszej obecnie na świecie metodzie edycji genów CRISPR-Cas9.
Fundusze będą zasilały siedem zespołów naukowych z różnych amerykańskich uniwersytetów i agencji badawczych, dzięki czemu w ciągu czterech lat ma powstać superbezpieczny system modyfikacji genów u żołnierzy, który uczyni ich o wiele sprawniejszymi na polach walki.
DARPA stawia jednak przede wszystkim na bezpieczeństwo. Program zakłada trze główne cele techniczne: opracowanie metod stwarzających większą kontrolę nad edycją genów, ochrona integralności genowej w organizmach żywych oraz usuwanie poszczególnych genów, a w przyszłości również możliwość odwracania poczynionych zmian, bez skutków ubocznych.
Jako że agencja związana jest z armią, chce ona mieć władzę i być o krok dalej od konkurencji w technologiach modyfikacji genetycznych. W przyszłości bezpieczeństwu kraju, ale i również całego świata, mogą bowiem zagrozić specjalnie przygotowane np. wirusy genetyczne, które mogą doprowadzić do potwornych w skutkach epidemii chorób genetycznych.
Systemy opracowywane przez amerykańską agencję DARPA. Fot. DARPA.
Dobrym przykładem mogą tutaj być np. genetycznie zmodyfikowane komary. Przypomnijmy, że Alphabet (Google) od jakiegoś czasu pracuje nad takimi rozwiązaniami w celu ograniczenia groźnych infekcji roznoszonych przez te owady.
Takie metody mogą jednak dostać się w niepowołane ręce. Rządy nie są w stanie kontrolować w odpowiedni sposób czarnego rynku, więc najlepszym sposobem na to będzie opracowanie odpowiednich systemów im zapobiegającym lub zwalczaniu, gdy już się wydarzą.
W badaniach wezmą udział The Broad Institute, Harvard Medical School, Massachusetts General Hospital, MIT, UC Berkeley, UC Riverside i North Carolina State University.
Przypomnijmy, że obecnie pionierami wykorzystania technologii CRISPR-Cas9 są Chińczycy. Prowadzone przez nich eksperymenty na ludziach, borykających się z nieuleczalnymi chorobami, przynoszą pierwsze, dobre efekty, które objawiają się wydłużeniem i polepszeniem jakości życia pacjentów.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. PxHere