RCH 155 już w rękach Ukraińców. Nie ma ich nikt inny!
Po oficjalnie potwierdzonej dostawie RCH 155, Ukraina została pierwszym operatorem tego zaawansowanego samobieżnego systemu artyleryjskiego. Oznacza to, że Kijów wyprzedził Niemcy, Szwajcarię, Wielką Brytanię i Włochy, a potencjalnie także Holandię, Hiszpanię i Stany Zjednoczone, które również czekają na swoje egzemplarze.
Pierwsza zaawansowana samobieżna haubica RCH 155 została przekazana Ukrainie podczas uroczystości w zakładzie KNDS w Kassel, w wydarzeniu uczestniczyli niemiecki minister obrony Boris Pistorius oraz ambasador Ukrainy Ołeksij Makejew. Jest to pierwszy z 54 egzemplarzy tego systemu zamówionych przez Niemcy dla Ukrainy w ramach kontraktu podpisanego pod koniec 2022 roku, a kolejne zostaną przekazane w ustalonym wcześniej terminie, bo producent realizuje prace zgodnie z harmonogramem.
Nie oznacza to jednak, że haubica z miejsca zostanie rozmieszczona na polu bitwy, bo ten proces wymaga czasu. Konieczne są przygotowania, jak szkolenie załóg oraz wyprodukowanie wystarczającej liczby jednostek, aby utworzyć co najmniej baterię. Kiedy to się stanie? Te informacje nie zostały ujawnione, ale należy się spodziewać, że niezależnie od okoliczności, realizacja zamówienia na wszystkie 54 zamówione systemy RCH 155 zajmie co najmniej kilka lat.
Jest wielu zainteresowanych RCH 155
Zwłaszcza że jak już wspominaliśmy, choć Ukraina jest pierwszym użytkownikiem tej haubicy samobieżnej, to nie ostatnim i będzie musiała dzielić moce produkcyjne koncernu KNDS m.in. z Wielką Brytanią, która wiosną ubiegłego roku wybrała RCH 155 jako zastępstwo dla haubic AS-90, aby wzmocnić swoje zdolności artyleryjskie z planowaną dostawą łącznie 116 egzemplarzy.
Jeszcze wcześniej, bo jesienią 2023 roku Szwajcaria zdecydowała się na przyjęcie komponentu artyleryjskiego RCH 155 i montaż go na swoim pojeździe Piranha IV z unikalnym podwoziem 10x10, Włochy rozważają ten system jako zamiennik dla holowanych haubic FH70, Bundeswehra planuje zakup 80 jednostek RCH 155 dla własnych sił zbrojnych, a Holandia i Stany Zjednoczone również są wymieniane jako potencjalni nabywcy RCH 155.
Co potrafi haubica RCH 155?
RCH 155 reprezentuje nową generację samobieżnych haubic z pełną automatyzacją, bezzałogowy moduł artyleryjski (AGM) zamontowany na podwoziu GTK Boxer (może być także dołączony do ciężarówki Iveco 8x8) jest sterowany w sposób całkowicie zdalny. Jej pancerz wytrzymuje ostrzał z karabinów maszynowych kal. do 14,5 mm i jest odporny na odłamki artyleryjskie oraz miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne.
Haubica może być wyposażona w wyrzutnię granatów dymnych oraz w specjalny system ochrony i wentylacji NBC. Wystrzeliwuje 9 pocisków w ciągu minuty, a system ładowania jest w pełni zautomatyzowany. Zasięg ostrzału wynosi aż 54 km dla pocisków V-LAP i nawet 70 km z nowszymi pociskami Vulcano, ale RCH 155 jest w stanie wystrzelić w zasadzie każdy rodzaj pocisku kal. 155 mm.
Załoga, 2-3 osoby, ma też do dyspozycji tryb wielokrotnych jednoczesnych uderzeń (MRSI), który polega na tym, że haubica szybko wystrzeliwuje kilka pocisków z różnymi trajektoriami, aby spadły one na wrogi cel równocześnie. RCH 155 dysponuje też pewną unikalną cechą, a mianowicie jest pierwszą haubicą na świecie, która może prowadzić ostrzał w ruchu.
Do tego posiada tzw. zdolność hunter-killer, która dotychczas była charakterystyczna jedynie dla czołgów podstawowych i bojowych wozów piechoty, a mianowicie rozkaz otwarcia ognia oraz poszukiwanie kolejnego celu mogą być realizowane równolegle, choć zdolność ta służy w tym przypadku do samoobrony, a nie do realizacji zasadniczej misji artyleryjskiej.
Haubica wyposażona jest również w nowoczesne radary rozpoznania artyleryjskiego COBRA, które rozpoznają wrogie stanowiska ogniowe niemal w czasie rzeczywistym. RCH 155 waży około 39 ton, jej długość wynosi ponad 10 m, przy wysokości 3,6 m i szerokości 3 m. Osiąga prędkość około 100 km/h i może pokonać przy pełnym zbiorniku paliwa 700 km.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!