Rosjanie po raz pierwszy użyli bomby FAB-3000. Kolosalne zniszczenia
Jedna z najcięższych w historii bomb lotniczych została zrzucona na Ukrainę. Rosyjskie lotnictwo ostatnio używało jej ponad 40 lat temu, ale teraz została znacznie ulepszona.
FAB-3000 to najcięższa bomba wykorzystana do tej pory w konflikcie za naszą wschodnią granicą. Jest dwa razy cięższa od potężnej bomby FAB-1500, która stała się w zeszłym roku ogromnym problemem dla Ukraińców broniących przyczółków nad Dnieprem i pomogła Rosjanom między innymi w zdobyciu Awdijwki.
Nowa bomba to zmodyfikowana drugowojenna konstrukcja
Produkcja zmodyfikowanej wersji FAB-3000 rozpoczęła się w lutym tego roku. Mają one masę ponad 3000 kilogramów, z czego 1367 kilogramów to sam materiał wybuchowy, a resztę stanowi gruba stalowa skorupa pozwalająca bombie przebijać się przez gruby beton.
Bomby FAB-3000 przeznaczone są do uderzeń na silnie ufortyfikowane cele. Mowa tu między innymi o bunkrach, magazynach uzbrojenia oraz podziemnych centrach dowodzenia, chociaż bomba jest też skuteczna w rażeniu dużych zgrupowań żołnierzy.
Sama bomba wywodzi się z czasów drugiej wojny światowej. Jednak używany aktualnie przez Rosję wariant FAB-3000 wyposażony jest w rozkładane skrzydła z systemu UMPK. Dzięki temu staje się ona bombą szybującą, którą można zrzucić w odległości nawet kilkudziesięciu kilometrów od celu.
Dodatkowo, dzięki wyposażeniu bomby w system nawigacji może ona uderzać w cele ze znacznie zwiększoną precyzją. Zrzucona na Ukrainę FAB-3000 trafiła około 10 metrów od celu, co w jej przypadku jest zdecydowanie wystarczającą celnością, biorąc pod uwagę ilość zawartego w niej materiału wybuchowego.
Rosjanie uderzyli w budynek w obwodzie Charkowskim
Opublikowano wideo z rosyjskiego drona rozpoznawczego, które prezentuje moment ataku na miejsce rozmieszczenia ukraińskich żołnierzy w miejscowości Łypci w obwodzie Charkowskim. Bomba spadła nieznacznie obok budynku, w którym znajdowali się żołnierze, jednak jej eksplozja była tak ogromna, że kula ognia objęła praktycznie pół gmachu.
W sieci znajduje się także film obrazujący miejscowość zaraz po ataku. Widać na nim, że cała okolica budynku jest spustoszona, a sam gmach jest całkowicie zrujnowany i ma sporej wielkości dziurę w jednej ze ścian. Co ciekawe, jest to ściana, która znajdowała się dość daleko od eksplozji. Doskonale pokazuje to siłę wybuchu bomby FAB-3000.
Według raportu Institue of The Study of War Rosjanie do tej pory mieli problemy z podwieszaniem potężnych bomb pod swoje samoloty. Z tego powodu ich użycie nastąpiło dopiero kilka miesięcy po rozpoczęciu produkcji.
Z powodu wysokiej wagi bomb, prawdopodobnie nosicielami FAB-3000 są bombowce Tu-22M3 lub Su-34. Amerykański think-tank ocenia, że jeśli Rosjanie będą w stanie używać ich na skalę podobną jak lżejszych bomb FAB-500, to mogą one być przyczyną ogromnych strat wśród ukraińskich żołnierzy i infrastruktury krytycznej.