Su-34

Wtorek, 16 stycznia 2024 (11:57) Aktualizacja Czwartek, 14 marca 2024 (14:46)
Su-34 jest dwuosobowym, dwusilnikowym bombowcem taktycznym i samolotem rozpoznawczym, wyprodukowanym przez Rosjan. Ponadto jest samolotem wielozadaniowym, z charakterystycznym kadłubem w kształcie kaczki. Su-34 głównie wykorzystywany jest do zwiadu, eskorty bombowców, walki powietrznej i ataków na cele naziemne. Osiąga prędkości naddźwiękowe.
Su-34 - najważniejsze informacje
Bombowiec Su-34. /Alex Beltyukov/CC BY-SA 3.0 /Wikimedia

Su-34 - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

Samolot Su-34 z ostał zaprojektowany przez biuro Suchoja na bazie myśliwca Su-27, a pierwszy lot został wykonany dopiero w 1990 roku.

Ze względu na rozpad ZSRR zabrakło źródła finansowania programu rozwoju jednostki Su-34, przez co głównodowodzący rosyjskimi siłami wojsk lotniczych podjął decyzję dopiero 19 września 2011 roku i podpisał dokument rekomendujący samolot do wprowadzenia na stan uzbrojenia wojska.
 
Z uwagi na potrzebny czas produkcji, jako pierwsza bombowce otrzymała 7000 Gwardyjska Borisowsko-Pomorska Baza Lotnicza Woroneż-Bałtimor w roku 2013.

Su-34. Dane techniczne rosyjskiego bombowca

Cechy techniczne bombowca Su-34 określają prędkość maksymalną około 1,8 Mach i zasięg do ponad 4000 km.
 
Kabina Su-34 wyposażona jest w dwa fotele z katapultą, ułatwiające ewakuację w sytuacji awaryjnej. Samolot posiada możliwości przenoszenia broni konwencjonalnej i precyzyjnej, dzięki czemu można nim przeprowadzić zadania w różnych warunkach.
 
Szczególnie istotną cechą jest możliwość przenoszenia taktycznej broni jądrowej, co daje przewagę Rosji w odstraszaniu potencjalnych przeciwników.

Podczas wojny w Syrii samoloty Su-34 odegrały ważną rolę podczas bombardowania celów i wojsk syryjskich. Jego potęga i nowoczesne rozwiązania dawały przewagę Rosjanom nad siłami syryjskich rebeliantów.
 
Su-34 często wykorzystywany jest do szkolenia nowych pilotów oraz doskonalenia załogi, ponieważ jest bardzo elastyczny w swojej budowie i uniwersalny w zakresie zastosowań bojowych. System radarów i nawigacji wyposażony jest w różnorodne nowoczesne rozwiązania technologiczne. 
 
Samolot posiada system samoobrony, między innymi system walki elektronicznej oraz pociski rakietowe, dzięki którym jest w stanie obronić się podczas ataku.

Ewakuacja z Su-34 polega na uruchomieniu wyrzutni zainstalowanej w fotelach pilotów. W przypadku nagłej potrzeby ewakuacji, członkowie załogi wyrzucani są poza maszynę. 

Temat Su-34 znajdziesz również w serwisie:

Su-34 - Wiadomości