Rosyjskie bombowce Su-34 wróciły na walki po ciężkich stratach

Rosjanie ponownie zaczęli używać samolotów Su-34 do bombardowania pozycji Ukraińców, po okresie ciężkich strat – stwierdza pułkownik Ołeksandr Sztupun.

Po serii zestrzeleń bombowców Su-34, Rosjanie ponownie wysyłają je na front
Po serii zestrzeleń bombowców Su-34, Rosjanie ponownie wysyłają je na frontVitaly KuzminWikimedia Commons
Po serii zestrzeleń bombowców Su-34, Rosjanie ponownie wysyłają je na front.Vitaly KuzminWikimedia Commons

22 grudnia dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosiło zestrzelenie aż trzech rosyjskich samolotów bojowych Su-34. O stracie tych maszyn donosiły także źródła rosyjskie, umniejszając jednak ich liczbę. W okresie świątecznym Ukraińskie Siły Powietrzne donosiły także o trafieniu po jednym Su-34 24 i 25 grudnia. Według ukraińskich mediów za tymi trafieniami miał stać system Patriot, niespodziewanie przerzucony na wschód.

Ukraińcy głosili przy tym ogromny sukces, gdyż Su-34 to jedna z nowocześniejszych broni rosyjskiego lotnictwa. Jeden samolot kosztuje ok. 50 milionów dolarów. Przy tym wojskowi raportowali o ograniczeniu bombardowań ukraińskich pozycji na południowo-wschodnich odcinkach frontu, gdzie miało dojść do zestrzeleń.

Ołeksandr Sztupun rzecznik prasowy ukraińskiej grupy operacyjno-strategicznej Tavria jeszcze 27 grudnia w rozmowie dla Radia Svoboda stwierdził, że w okresie świątecznym Rosjanie do ataków z powietrza na odcinku donieckim wykorzystywali bombowce Su-25 i helikoptery Ka-52. Według niego nie zauważono Su-35 i Su-34, które wcześniej masowo bombardowały ukraińskie pozycje.

Su-34 wróciły na front

Jednak już dzień później w rozmowie dla kanału My - Ukraina Sztupun stwierdził, że nastąpiła znacząca zmiana i nowoczesne samoloty wróciły do akcji, po ogłoszeniu przez Ukraińców ich masowych zniszczeń.

- Rosjanie zaczęli zwiększać liczbę nalotów bombowych, w których ponownie używają Su-35 i Su-34. Dochodzi już do 18 nalotów dziennie. Dotyczy to nie tylko Awdijiwki, ale całej linii walk. Oznacza to, że odnotowano 2-3 naloty w prawie wszystkich kierunkach - stwierdził Sztupun cytowany przez portal The New Voice of Ukraine.

Sugeruje to, że od 26 grudnia Rosjanie wrócili do swojej taktyki silnych bombardowań. Wcześniej Sztupun twierdził, że 24 i 25 grudnia na terenie operacyjnym w Doniecku doszło kolejno do trzech i siedmiu nalotów.

Może to świadczyć o tym, że faktycznie Rosjanie pomimo strat w nowoczesnych samolotów postanowili utrzymać intensywność ich nalotów. To ważny element ich taktyki, polegający na wymęczeniu ukraińskich żołnierzy, bez względu na koszty walk. Chociażby dzięki licznym bombardowaniom Rosjanom udało się w dużym stopniu zneutralizować ukraiński przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru w okolicach wsi Krynky.

Jest też szansa, że straty nie były tak dotkliwe, jak przedstawili to Ukraińcy. Przez to nie przeraziły Rosjan, którzy nie patrzą na straty w sprzęcie, byleby tylko osiągnąć cel na froncie. Jak jest duże prawdopodobieństwo, że w ostatnich dniach Rosjanie stracili Su-34, to nie można zweryfikować liczb podanych przez Ukraińców. Możliwe też, że część trafień, które zaraportowano, okazały się nie być bezpowrotnymi stratami Su-34.

Bombowiec Su-34Alex Beltyukov/CC BY-SA 3.0Wikimedia Commons

Bombowce Su-34

Su-34 to bombowiec taktyczny, służący przede wszystkim do bliskiego wsparcia powietrznego. Konstrukcję oparto na myśliwcu Su-27. Co ciekawe Su-34 jest samolotem dwumiejscowym, jednak w przeciwieństwie do klasycznych konstrukcji gdzie nawigator siedzi za pilotem, w tym samolocie obaj siedzą obok siebie.

Su-34 był projektowany jeszcze w czasach ZSRR, jednak do produkcji wszedł dopiero w 2006 roku. Według dostępnych danych Rosjanie wyprodukowali do tej pory ponad 155 bombowców.

Parametry techniczne Su-34:

  • Długość: 23,3 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 14,05 m
  • Wysokość: 6,36 m
  • Maksymalna waga bojowa: 45,1 t
  • Napęd: 2x silniki Saturn AL-31F
  • Prędkość maksymalna: 1900 km\h
  • Maksymalny pułap: 14 km
  • Zasięg bojowy: 1130 km
  • Uzbrojenie: 1x działko 30 mm GSh-301, pociski powietrze-powietrze (R-77, R-73), pociski powietrze-ziemia (Kh-55, Kh-59M, Kh-31, Kh-35), bomby (FAB-500, FAB-1500)
Dlaczego na niektóre choroby nie ma szczepionek?GeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas