Patriot

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:30) Aktualizacja Czwartek, 7 grudnia 2023 (10:49)
System Patriot to zaawansowany system obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej produkowany przez Lockheed Martin. PAC-3 (Patriot Advanced Capability 3) to najnowsza wersja systemu rakietowego Patriot, używanego przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów. Został zaprojektowany głównie do zwalczania zaawansowanych zagrożeń, takich jak samoloty stealth, drony, pociski manewrujące oraz taktyczne rakiety balistyczne.
Patriot - najważniejsze informacje
Radary systemu Patriot. /123RF/PICSEL

Patriot - najważniejsze informacje

System Patriot PAC-3. Co to za broń?

Patriot PAC-3 to taktyczny rakietowy system antybalistyczny, który opiera się na kinetycznych pociskach PAC-3 Missile Segment Enhancement MS. Jego głównym zadaniem jest bezpośrednia ochrona obszaru działań wojennych, zgrupowań wojsk, instalacji wojskowych oraz cywilnych, a także zabezpieczenie ludności. 

System PAC-3 jest umieszczony na platformie samochodowej. Jest zdolny zwalczać rakietowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu (SRBM) oraz średniego zasięgu (MRBM). Stosuje się go także do unicestwiania celów powietrznych, takich jak śmigłowce, samoloty czy rakiety antyradarowe.

W trakcie wojny w Zatoce Perskiej armia USA korzystała z systemów PAC-1 oraz PAC-2. Zmieniające się potrzeby na polu walki wymusiły powstanie nowocześniejszego rozwiązania, jakim były nowe generacje systemu Patriot. Otrzymał on nazwę Patriot Advanced Capability 3. Jednym z najważniejszych ulepszeń, które w nim zastosowano, to przede wszystkim zdolność do przeciwdziałania zaawansowanym technologiom stealth oraz środkom walki elektronicznej. Najważniejszą zaletą systemu Patriot PAC-3 jest jego mobilność, a także zdolność do współdziałania z innymi systemami antyrakietowymi. Wspólnie zapewniają one doskonałą ochronę.

Pod koniec lat 90. firma Lockheed Martin opracowała i wprowadziła na rynek własny pocisk do PAC-3. Jednocześnie przeprowadzono także modernizację całego systemu Patriot. Został on wyposażony m.in. w nowoczesny komputerowy system zarządzania ogniem oraz elektronicznymi wyrzutniami Enhanced Launcher Electronics System – ELES.

System Patriot PAC-3. Najważniejsze dane

 • Patriot PAC-3 jest częścią MIM-104 Patriot, jednak stanowi zupełnie odrębny system. Opiera się on na technologii hit-to-kill.

 • Patriot PAC-3 to pierwszy na świecie system niszczący nadlatujące cele z wykorzystaniem energii kinetycznej własnego pocisku. Obecnie jest to najnowocześniejszy system obrony przeciwrakietowej, z której korzysta armia Stanów Zjednoczonych, a także siły zbrojne wielu innych państw. 

 • W 1995 r. wprowadzono do służby PAC-3 Configuration 1, a rok później zastąpił go PAC-3 Configuration 2. To jednak trzecia generacja systemu stała się podstawą do dalszego jego rozwoju oraz udoskonalania.

 • Patriot PAC-3 wykorzystuje bezwładnościowe radarowe naprowadzanie w ostatniej fazie lotu celu, który ma unicestwić (Terminal Active Homing). Uderza w niego i niszczy na dużej wysokości, dzięki czemu nie zagraża obiektom na ziemi.

 • Wersja systemu Patriot wprowadzona w 2003 r. działa w technologii hit-to kill ERINT. Jest maksymalnie przystosowana do zwalczania najnowocześniejszych rakiet i pocisków. 

 • Trzecia generacja systemu umożliwia umieszczenie na wyrzutni do 16 pocisków w różnych wersjach. 

 • Patriot PAC-3 jest wyposażony w Radar Enhancements Phase III zwiększający wydajność całego systemu, CDI Phase III, który zapewnia wysoką rozdzielczość radaru o dalekim zasięgu, a także w Remote Launch/Communication Enhancement Upgrade, czyli zdalne odpalanie pocisków.

 • Trzecia generacja systemu Patriot w porównaniu z poprzednimi ma także zdecydowanie nowocześniejsze oprogramowanie. Składają się na niego m.in. Terminal High Altitude Area Defense – (THAAD), Joint TMD interoperability oraz Launch Point Determination.

 • System Patriot PAC-3 składa się z wyrzutni M901 Launching Station umieszczonej na naczepie M-860 i ciągniętej przez ciężarówkę M983 HEMTT oraz radaru AN/MPQ-65 ze skanowaniem fazowym.

 • Systemy Patriot PAC-3 aktualnie ochraniają także polską przestrzeń powietrzną. 

Temat Patriot znajdziesz również w serwisie:

Patriot - Wiadomości

Patriot - Wideo

 • Patrioty trafią do Polski w przyszłym roku

  Wtorek, 7 września 2021 (11:17)
  Polska Grupa Zbrojeniowa i producent patriotów – amerykański koncern Raytheon Technologies – w połowie sierpnia pomyślnie zakończyły negocjacje i zawarły umowy wykonawcze dotyczące...