Rosyjski Iskander uderzył w makietę amerykańskiego systemu Patriot

Rosyjskie media chwalą się zniszczeniem amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot. Tymczasem Ukraińcy pokazali, że Rosjanie tylko zmarnowali swój potężny i drogi pocisk Iskander. To była makieta.

Rosyjskie media chwalą się zniszczeniem amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot. Tymczasem Ukraińcy pokazali, że Rosjanie tylko zmarnowali swój potężny i drogi pocisk Iskander. To była makieta.
Rosjanie uderzyli Iskanderem w amerykański system Patriot /123RF/PICSEL

Rosjanie dwoją się i troją, by jak najbardziej osłabić ukraińskie systemy obrony powietrznej i dzięki temu skuteczniej atakować obiekty militarne oraz infrastruktury krytycznej. Tamtejsze media propagandowe właśnie ogłosiły, że po wielu tygodniach poszukiwań, w końcu udało się wykryć słynny amerykański system obrony powietrznej Patriot, który działa na Ukrainie.

Reklama

Urządzenie zostało odkryte za pomocą drona zwiadowczego, a następnie lokalizację systemu wysłano do centrum operacyjnego, gdzie podjęto decyzję o przeprowadzeniu ataku rakietowego na Patriota. W tym celu użyto potężnych pocisków Iskander-M, które cechują się świetną celnością, ale kosztują 3 miliony dolarów za sztukę.

Rosjanie zniszczyli makietę wyrzutni Patriot

Rosyjskie media pochwaliły się, że podczas ataku miała zostać zniszczona wyrzutnia M902 oraz radar AN/MPQ-65 systemu Patriot. Tymczasem Ukraińcy ostudzili emocje Rosjan. Okazuje się, że armia Kremla dokonała skutecznego ataku, ale na bardzo realistyczną makietę systemu Patriot. Nawet nie trzeba być ekspertem, by szybko zorientować się, że Rosjanie kłamią.

Ukraińcy bardzo dobrze ukrywają amerykańskie systemy obrony powietrznej przed rosyjskim wzrokiem. Jednak prawdą jest, że co najmniej jedna wyrzutnia jakiś czas temu została uszkodzona i obecnie jest naprawiana w USA. Ukraińcy mają też mniej pocisków do wyrzutni, co sprawia, że znacznie trudniej jest im obecnie chronić swoje miasta.

Ukraińcy mają problemy z pociskami do Patriotów

Jak podaje Wall Streej journal,, że Ukraina przechwyciła jedynie 46% rosyjskich rakiet w ciągu ostatnich 6 miesięcy w porównaniu z 73% we wcześniejszym okresie. Co ciekawe, Ukraina niebawem może dostać kilka nowych baterii systemu Patriot. Chęć pomocy w tej materii zaproponowały Niemcy i Rumunia. Dodatkowo Izrael rezygnuje ze swoich wyrzutni Patriot i mogą one zostać przekazane Ukrainie.

Z dostępnych informacji wynika, że Ukraińcy korzystają w otrzymanych Patriotach z pocisków PAC-2 GEM-T o zasięgu ok. 160 kilometrów. Chodzi tutaj o tradycyjne głowice odłamkowe. Na wyposażeniu są też pociski PAC-3 CRI wyposażone w głowice kinetyczne które pozwalają na zwalczanie celów balistycznych w odległości ok. 40 kilometrów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Iskander | Patriot | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy