Są niezastąpione w górach. Niemieckie wojsko wciąż używa... mułów
Chociaż ich widok w wojsku czy służbach porządkowych nie jest już tak powszechny jak kiedyś, zwierzęta wciąż są w nich obecne. A najlepszym przykładem jest chyba armia niemiecka, która wciąż korzysta z transportowych możliwości mułów, co możemy zobaczyć na niedawnym nagraniu.
W mediach społecznościowych pojawiło się niedawno nagranie, na którym możemy zobaczyć muły wspierające oddziały górskie niemieckiej armii w Alpach Bawarskich. Jak się okazuje, nawet dysponując wyrafinowanym innowacyjnym sprzętem, trudno przejść obojętnie obok wytrzymałości tych zwierząt w trudnych warunkach środowiskowych.
Ta hybryda klaczy konia domowego z ogierem osła cechuje się spokojniejszym usposobieniem niż konie, może udźwignąć więcej niż osły i lepiej znosi trudne warunki pracy, w tym wysoką temperaturę. Przy wysokości w kłębie 81-173 cm i wadze typowej 370-460 kg, jest w stanie udźwignąć do 120 kg, stąd często są wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe i juczne. Co ciekawe, muły rozmnażane są od starożytności, znane były już w Mezopotamii czy Egipcie, a w czasach bardziej współczesnych służyły choćby podczas II wojny światowej.
Muł lepszy niż nowoczesny sprzęt
W niektórych armiach świata służą do dziś, będąc nieocenionymi elementami wsparcia logistycznego w górach, np. niemieckiej 23. Brygady Piechoty Górskiej, którzy regularnie trenują z tymi zwierzętami jucznymi, aby w razie zagrożenia zachowały spokój i skuteczność. Co więcej, jak przekonują żołnierze, za sprawą swojej zdolności do pokonywania trudnych ścieżek i przenoszenia ciężkich ładunków są wręcz niezbędne w działaniach oddziałów górskich.
Muły były tu od dawien dawna
Historycznie rzecz ujmując, aż do końca epoki żelaza głównym środkiem transportu na północ od Alp były konie. Muły i osłomuły pozostawały praktycznie nieznane aż do końca epoki żelaza, ale ostatnie badania austriacko-niemieckiego zespołu opublikowane w "Journal of Archaeological Science" wykazały, że Rzymianie sprowadzili muły w ten region w I wieku n.e., więc ich lokalna historia wciąż jest bardzo długa.
Mówiąc krótko, integracja mułów we współczesnych operacjach wojskowych odzwierciedla zarówno dziedzictwo historyczne, jak i dążenie do praktycznych rozwiązań pozwalających przezwyciężyć wyjątkowe wyzwania, jakie stwarza teren górzysty, bo odporność i niezawodność tych zwierząt pozostają niezrównane, stanowiąc kręgosłup piechoty górskiej.
Oddziały górskie armii niemieckiej są wyposażone w bardzo wyrafinowane urządzenie wsparcia logistycznego. Działa na biopaliwie (trawa/siano) i wodzie. Można je zaprogramować do wykonywania różnych misji i jest wyjątkowo niezawodne