Strzela do nich jak do kaczek. To niszczyciel dronów Skyranger 30

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall ogłosił, że jego nowy system obrony powietrznej Skyranger 30 - nazywany "niszczycielem dronów" - jest na dobrej drodze do seryjnej produkcji. Również dla Ukrainy?

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall ogłosił, że jego nowy system obrony powietrznej Skyranger 30 - nazywany "niszczycielem dronów" - jest na dobrej drodze do seryjnej produkcji. Również dla Ukrainy?
Skyranger 30. Co potrafi "niszczyciel dronów"? /Rheinmetall /materiały prasowe

Pod koniec roku konfiguracja A1 Skyrangera 30 przeszła testy na poligonie Rheinmetall w szwajcarskim Ochsenboden w Szwajcarii, a teraz producent poinformował, że wyniki tej kompleksowej oceny wydajności systemu zarówno w trybie stacjonarnym, jak i mobilnym, pozwalają poważnie myśleć o wprowadzeniu "niszczyciela dronów" do seryjnej produkcji. Całkowita kwalifikacja systemu Skyranger 30 zaplanowana została wprawdzie dopiero na połowę roku, ale zdaniem producenta wersja A1 jest kluczowa.

Europa szykuje się do wdrożenia Skyranger 30

Mowa bowiem o elastycznej platformie, która pozwala na testy i optymalizację różnych konfiguracji sprzętu (np. z różnymi radarami), dostosowanych do potrzeb konkretnych klientów. A warto pamiętać, że do szybkiego wdrożenia w różnych wozach bojowych tej wieży do zwalczania dronów przygotowuje się kilka europejskich krajów. Jednym z nich może być Ukraina, bo pod koniec roku dochodziły nas słuchy o złożonym przez Kijów zamówieniu na systemy Skynex, których podstawowym elementem jest 35 mm działko Oerlikon (aktualnie już Rheinmetall Air Defence AG) Revolver Gun Mk3, umieszczone na module wieżowym Skyranger.

Reklama

Skyranger 30. Co potrafi niszczyciel dronów?

Skyranger 30 to wieżowy system obrony powietrznej krótkiego zasięgu opracowany przez Rheinmetall Air Defense AG i zaprezentowany po raz pierwszy w marcu 2021 r. Jego zadaniem jest zapewnienie jednostkom naziemnym mobilnego systemu zdolnego do zwalczania stałopłatów i wiropłatów, bezzałogowych systemów powietrznych (UAS), amunicji krążącej i pocisków manewrujących.

Moduł wieży waży do 2,5 tony, mierzy 517,5 cm długości, 256,8 cm szerokości i 144,4 cm wysokości i może być montowany nawet na lekkich pojazdach kołowych 6×6 (załogowych i bezzałogowych). Obsługiwana przez 3-osobową załogę wieża charakteryzuje się podstawową ochroną poziomu 2 (STANAG 4569), ale można ją wyposażyć w dodatkowy pancerz w celu zwiększenia ochrony poziomu 4.

Skyranger 30 jest wyposażony w zmodyfikowaną wersję działa Oerlikon KCA 30 mm używanego w myśliwcu Saab 37 Viggen, znanego z ogromnej siły ognia i precyzji, którą wykazuje nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. KCE 30 mm x 173 charakteryzuje się zasięgiem 3000 m i szybkostrzelnością na poziomie 1200 strzałów na minutę. W systemie zainstalowano także współosiowy karabin maszynowy 7,62 × 51 mm NATO z 1000 nabojami gotowymi do wystrzelenia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony | systemy obrony przeciwlotniczej | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy