"Symfonia zniszczenia". Tak wygląda rosyjska baza po ataku HIMARS

Daniel Górecki

Daniel Górecki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
432
Udostępnij

W rosyjskich mediach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia i filmy przedstawiające skutki ataku Sił Zbrojnych Ukrainy na rosyjskie śmigłowce w obwodzie biełgorodzkim. Do zdarzenia miało dojść 24 marca, a Kijów wykorzystać miał do tego ataku systemy HIMARS wyposażone w pociski M30A2.

HIMARS znowu w akcji. Rosyjskie samoloty nie miały szans
HIMARS znowu w akcji. Rosyjskie samoloty nie miały szansJAM STA ROSA/AFP i Twitter/MilitaryAviationInUa (@MilAviaUA)AFP

Pod koniec marca informowaliśmy, że rosyjska armia straciła dwa śmigłowce szturmowe Ka-52 oraz dwa śmigłowce transportowe Mi-8, które zostały zniszczone na lotnisku w obwodzie biełgorodzkim. Jak informowały wtedy ukraińskie źródła, cele zostały wyeliminowane w wyniku skoordynowanych działań ukraińskich Sił Operacji Specjalnych oraz Wywiadu Obronnego Ukrainy, a uderzenie zostało przeprowadzone przy użyciu systemu artylerii rakietowej M142 HIMARS.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Sił Operacji Specjalnych, do ataku użyto precyzyjnie kierowanych rakiet M30A2 z rodziny GMLRS i był to jeden z nielicznych przypadków użycia ich do tego rodzaju ataku. Do tej pory do eliminacji rosyjskiego lotnictwa śmigłowcowego na stałych lądowiskach lub w czasie lądowania w strefach przyfrontowych ukraińskie załogi HIMARS wykorzystywały pociski ATACMS o większym zasięgu.

Zniszczone Mi-28 i Mi-8

Teraz twitterowy kanał MilitaryAviationInUa (@MilAviaUA) zamieścił nagranie prezentujące dewastujące skutki tego ukraińskiego ataku na samoloty należące do rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych, w tym szturmowy Mi-28NM (początkowe raporty błędnie zidentyfikowały go jako Ka-52, czyli inny rosyjski śmigłowiec szturmowy) oraz wielozadaniowy Mi-8AMTSh. Analitycy sugerują - opierając się na widocznych zniszczeniach - że najbardziej ucierpiał ten ostatni, który pełni funkcję transportową i szturmową.

Pocisk miał eksplodować bezpośrednio pod jego przedziałem desantowym, powodując poważne uszkodzenia strukturalne, w tym rozerwanie dolnej części kadłuba i deformację wirnika ogonowego. Z kolei Mi-28NM, będący zmodernizowaną wersją radzieckiego śmigłowca szturmowego, wykazuje mniej widocznych zewnętrznych zniszczeń, lecz według doniesień na skutek uderzenia doznał poważnej degradacji systemów wewnętrznych, co z pewnością wpłynęło na awionikę oraz zdolność do prowadzenia walki.

Tak działa M30A2 systemu HIMARS

Eksperci wskazują, że uszkodzenia faktycznie mogły zostać spowodowane przez pociski M30A2 z systemu HIMARS, które mogą się pochwalić zasięgiem od 15 do 70 km i zawierają głowicę bojową wypełnioną wolframowymi kulkami (to głowica AW, która została wdrożona, by zastąpić głowicę kasetową).

Tego typu subamunicja jest zoptymalizowana do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów i sprzętu znajdującego się na otwartej przestrzeni, co czyni ją skuteczną przeciwko śmigłowcom pozostawionym na lądowisku. M30A2 został opracowany do użytku z wieloprowadnicową wyrzutnią rakietową M270A1 (MLRS), ale może odpalany również z M270A2 MLRS, jak i M142 HIMARS.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie wydało oficjalnego oświadczenia w sprawie ataku ani nie potwierdziło strat, jak dotąd nie pojawiły się również doniesienia o ofiarach wśród personelu wojskowego. I chociaż nagranie z Twittera trudno uznać za potwierdzenie operacyjnego statusu uszkodzonych śmigłowców, rozmiar zniszczeń sugeruje, że przynajmniej jedna maszyna może być nie do naprawienia na poziomie polowym.

Przypomnijmy też, że graniczący z Ukrainą obwód biełgorodzki od początku wojny regularnie jest celem ataków rakietowych oraz działań sabotażowych. Pomimo wzmocnienia regionu dodatkowymi systemami obrony przeciwlotniczej, ukraińskie wojska wciąż są w stanie skutecznie atakować rosyjskie lotniska i zaplecze logistyczne przy użyciu systemów HIMARS.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Dziewczyna z perłą". Zaskakujące interpretacje arcydzieła
      "Dziewczyna z perłą". Zaskakujące interpretacje arcydzieła© 2025 Associated Press
      zdjęcie
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      195
      Super
      relevant
      110
      Hahaha
      haha
      58
      Szok
      shock
      23
      Smutny
      sad
      11
      Zły
      angry
      35
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      432
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na