To gamechanger. Amerykańscy żołnierze z nowym pojazdem bojowym ACV-30

Firma BAE Systems ogłosiła, że ​​dostarczyła amerykańskiej armii nowy wariant amfibii bojowej. ACV-30 to nowoczesny pojazd, który zwiększać ma efektywność i wydajność piechoty morskiej.

Czas na zmiany. Marines z nową amfibią
Czas na zmiany. Marines z nową amfibiąBAE Systemsmateriały prasowe

Amphibious Combat Vehicle (ACV) to platforma amfibijna projektowana od 2018 roku w celu zwiększenia efektywności i wydajności piechoty morskiej, przy jednoczesnym skupieniu się na innowacjach i zdolnościach adaptacyjnych w obliczu zmieniających się zagrożeń. Jak informuje BAE Systems na swojej stronie, łączy ona w sobie możliwości amfibii na otwartym oceanie oraz mobilności na lądzie, a wszystko z wykorzystaniem 75-letniego doświadczenia producenta w projektowaniu i budowie tego typu pojazdów dla wojska. 

Czas na zmiany. Marines z nową amfibią

Amerykańska piechota morska zatwierdziła wstępną zdolność operacyjną ACV w 2020 roku, kiedy platforma okazała się znacznie skuteczniejsza niż 40-letnia amfibia szturmowa (AAV). Teraz zaś otrzymała pierwszy reprezentatywny pojazd testowy wersji ACV-30, która oferuje stabilizowany system broni średniego kalibru (30 mm) produkowany przez firmę KONGSBERG do zapewnienia ochrony podczas transportu jednostek piechoty morskiej i ładunku.

Jak przekonuje BAE Systems, ACV-30 eliminuje ograniczenia przestrzenne występujące w starszych systemach dział wieżowych, umożliwiając bardziej efektywny transport żołnierzy i przewóz niezbędnego wyposażenia, jednocześnie zwiększając mobilność poprzez zmniejszenie masy.

Firma poinformowała przy okazji o rozpoczęciu pełnej produkcji wariantu ACV Personnel (ACV-P) i ACV Command and Control (ACV-C). Ponadto jest w trakcie projektowania i opracowywania wariantu ACV Recovery (ACV-R), który ma zapewnić bezpośrednie wsparcie w terenie, konserwację i regenerację całej rodziny pojazdów ACV.

ACV reprezentuje optymalną równowagę mobilności morskiej i lądowej, przeżywalności i przyszłego potencjału wzrostu. Platformę ACV zaprojektowano tak, aby rozwijała się i dostosowywała do potrzeb misji, zapewniając przestrzeń dla nowych możliwości w miarę ewolucji technologii, takich jak rozpoznanie, walka elektroniczna, integracja systemów przeciwlotniczych i UAS
deklaruje producent.
Kosmos będzie źródłem surowców? Polskie projekty w tym pomogąGeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas