Udaremniono zamach na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych

FBI udaremniło zamach na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha. Podejrzany o planowanie ataku Shibab Ahmed był powiązany z ISIS.

Próba zamachu na prezydenta Busha

Jak pierwszy o całej sprawie poinformował magazyn Forbes. Shibab Ahmed z Ohio planował dokonać zamachu na byłego amerykańskiego prezydenta, kiedy ten przebywał w swoim domu w Dallas. Irakijczyk prowadził obserwację rezydencji Busha. Jego zamiarem nie było jednak działanie w pojedynkę, chciał zebrać grupę swoich rodaków w nadziei, że uda im się przemycić ich przez granicę z Meksykiem. FBI aresztowało podejrzanego pod koniec ubiegłego roku.

Agenci FBI mieli trafić na trop spiskowca za pośrednictwem mobilnej aplikacji WhatsApp. Podejrzany rozmawiając ze współpracownikiem amerykańskiego wywiadu przyznał się m.in. do przetransportowania przez granicę dwóch Irakijczyków powiązanych z Hezbollahem, Ahmed powiedział, że chciał zamordować prezydenta Busha ponieważ czuł, że były prezydent odpowiada za śmierć wielu Irakijczyków i rozbicie kraju po inwazji amerykańskiej w 2003 roku.

Reklama

Co ciekawe, wiadomości w komunikatorze WhatsApp są szyfrowane, jednak najpewniej nie stanowi to najmniejszej przeszkody dla amerykańskich służb. 

George Walker Bush. Kim był?

George Walker Bush był 43. prezydentem Stanów Zjednoczonych, synem 41. prezydenta George H. W. Busha. Objął urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych 20 stycznia 2001, po kontrowersyjnych wyborach, gdzie różnice w głosowaniu w kluczowym stanie Florydzie były bardzo małe i nakazano ponowne przeliczenie głosów, które jednak zablokował Sąd Najwyższy

Wydarzeniem, które rzutowało na jego kadencję były zamachy z 11 września 2001 roku. W ich konsekwencji George W. Bush ogłosił strategię walki w ramach wojny z terroryzmem, zakładającej operacje wojskowe w Afganistanie (od 2001) oraz inwazję na Irak (2003). W 2004 roku został wybrany na drugą kadencję, która upłynęła w 2009. Na okres kadencji Busha przypada również światowy kryzys ekonomiczny z 2008 roku. Prezydent również rozszerzył działalność Stanów Zjednoczonych w Afryce. Odchodząc ze stanowiska Bush był jednym z najbardziej niepopularnych amerykańskich prezydentów. Zmieniło się to jednak z czasem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | zamachy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy