UE chce wprowadzić międzynarodowy zakaz tworzenia robotów-zabójców

Parlament Unii Europejskiej przyjął rezolucję wzywającą do wprowadzenia międzynarodowego zakazu tworzenia i wykorzystywania na polach walki robotów-zabójców wyposażonych w AI.

UE chce wprowadzić międzynarodowy zakaz tworzenia robotów-zabójców
UE chce wprowadzić międzynarodowy zakaz tworzenia robotów-zabójcówGeekweek - import

Armie Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin intensywnie pracują nad robotami bojowymi i systemami sztucznej inteligencji. Wszystkim marzy się pole walki przyszłości, w którym takie technologie będą wykorzystywane na masową skalę i dadzą im wielką przewagę nad wrogiem.

Tymczasem władze Unii Europejskiej stanowczo nie chcą, aby roboty wyposażone w technologie autonomiczne same decydowały o życiu i śmierci ludzi. Taka idea ma również przyświecać wszystkim krajom członkowskim.

Podobne wizje ma Organizacja Narodów Zjednoczonych. Co jakiś czas dochodzi do debat polityków, wojskowych i naukowców, podczas których omawiają oni zalety i wady wprowadzenia w życie takich technologii w armii. Na razie więcej głosów jest na nie, ale nie oznacza to, że prace zostaną wstrzymane, pomimo zakazów pochodzących z UE lub ONZ.

„Wiem, że może to wyglądać jak debata na temat odległej przyszłości lub na temat science fiction. Tak nie jest. To się dzieje na naszych oczach” - powiedziała Federica Mogherini, szefowa UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, podczas debaty w Parlamencie Europejskim.

W lipcu bieżącego roku Future of Life Insitute zaprezentował dokument na odbywającej się w Sztokholmie konferencji International Joint Conference On Artificial Intelligence. Dotyczy on nieprowadzenia prac nad sztuczną inteligencją i robotami o przeznaczeniu militarnym, które w sposób autonomiczny, czyli bez udziału i kontroli człowieka, będą mogły odbierać ludziom życie.

Pod dokumentem podpisał się Elon Musk, firma DeepMind (Google), 160 największych organizacji świata oraz ponad 2400 naukowców i ludzi związanych z branżą technologiczną (również z Polski). Ta idea przyświeca też rządom 26 państw świata takim jak: Austria, Boliwia, Brazylia, Nikaragua, Panama, Pakistan, Peru, Palestyna, Uganda, Wenezuela, Zimbabwe, Algieria, Argentyna, Chile, Chiny, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dżibuti, Ekwador, Egipt, Ghana, Gwatemala, Watykan, Irak i Meksyk.

Źródło: GeekWeek.pl/BBC / Fot. Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas