Ukraina ma nowy cel. Najnowsze rosyjskie działo 2S43 Małwa debiutuje na froncie

Obserwatorzy działań wojennych w Ukrainie poinformowali o bojowym debiucie najnowszego rosyjskiego działa samobieżnego 2S43 Małwa. Zdjęcie zostało opublikowane w serwisie X przez Kriegsforschera, ukraińskiego żołnierza i specjalistę białego wywiadu.

2S43 Małwa po raz pierwszy na froncie w Ukrainie. Co potrafi ten nowy rosyjski system?
2S43 Małwa po raz pierwszy na froncie w Ukrainie. Co potrafi ten nowy rosyjski system?X/Kriegsforscher @OSINTua i Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiejdomena publiczna

To pierwszy raz, kiedy możemy zobaczyć na ukraińskim froncie najnowsze rosyjskie działo samobieżne 2S43 Małwa. Jak informuje Kriegsforscher na swoim profilu na X (dawniej Twitter), jednostka należąca do 9. Brygady Artylerii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej została zauważona przez dron zwiadowczy dalekiego zasięgu w obwodzie biełgorodzkim. Warto tu wyjaśnić, że Rosjanie otrzymali pierwszą partię tych dział dopiero w październiku 2023 roku, bo dosłownie chwilę wcześniej system ten ukończył trzyletni cykl testowy.

Działo, oficjalnie ujawnione przez agencję TASS dopiero w lipcu 2020 roku (wcześniej było utajnione), zostało zaprojektowane przez Centralny Instytut Badawczy "Buriewiestnik" z Niżnego Nowogrodu i jest produkowane przez zakłady Urałwagonzawod, czyli przedsiębiorstwo budowy maszyn odpowiadające m.in. za czołgi podstawowe T-72, BMPT Terminator, T-90 czy T-14 Armata. Powstało ono w ramach projektu badawczo-rozwojowego Sketch, razem z 2S39 Magnolia i 2S40 Floks, zakładającego nowe systemy artyleryjskie różnego przeznaczenia.

2S43 Małwa. Co to za system?

2S43 Małwa to samobieżna haubicoarmata kalibru 152 mm, która mierzy 13 m długości, 2,75 m szerokości, 3,1 m wysokości i waży 32 tony. Osadzona jest na podwoziu kołowym BAZ-6010-027 w układzie 8x8 i wyposażona w silnik Diesla YaMZ-8424.10 o mocy 470 KM sprzężony z 9-biegową przekładnią, który pozwala osiągnąć prędkość maksymalną 80 km/h (zasięg pojazdu to ok. 1000 km). Jednostka jest też w stanie pokonywać brody o głębokości do 1,4 m, rowy o szerokości ok. 2 metrów i ściany o wysokości do 0,6 m.

Kabina pojazdu jest wprawdzie opancerzona, ale zapewnia jedynie ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami. Takie podwozie i otwarta konstrukcja zapewniają jednak niską masę (dla porównania inna radziecka samobieżna haubicoarmata kalibru 152 mm, czyli 2S19 Msta-S, waży 42 tony) oraz wysoką mobilność pozwalające na szybki przerzut i łatwy transport, co było jednym z podstawowych założeń systemu.

2S43 Małwa na oficjalnym zdjęciu rosyjskiego ministerstwa obronyMinistry of Defence of the Russian Federationdomena publiczna

Uzbrojenie 2S43 Małwa

Podstawowym uzbrojeniem systemu 2S43 Małwa jest haubicoarmata kalibru 152 mm w wersji 2A64 znanej ze wspomnianej już 2S19 Msta-S lub 2A88 pochodzącej z nowszej generacyjnie 2S35 Koalicja-SW. Na wyposażeniu znajduje się półautomatyczny system ładowania, pojazd zabiera ze sobą zapas 30 pocisków, a jego szybkostrzelność wynosi 7 strzałów na minutę.

Maksymalny zasięg ognia haubic w przypadku wykorzystania konwencjonalnych pocisków odłamkowo-burzących wynosi 24,7 km, a w przypadku pocisków wspomaganych rakietowo ok. 29 km. Przy zastosowaniu dłuższej lufy można było pokusić się o większy zasięg, co pokazują choćby francuskie działa samobieżne Cezar czy ukraińskie działa samobieżne Bohdana, które są w stanie strzelać na odległość do 40 kilometrów, ale Rosja nie zdecydowała się na takie rozwiązanie.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas