Ukraina otrzyma unikatowe czołgi. Duże obawy Rosji

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają najnowocześniejszą, unikatową broń, która pozwoli im o wiele skuteczniej walczyć z Rosją. Co ciekawe, te wyjątkowe maszyny będą produkowane bezpośrednio na Ukrainie.

Ukraina otrzyma unikatowe czołgi
Ukraina otrzyma unikatowe czołgiRheinmetallmateriały prasowe

Niemiecki koncern Rheinmetall zintegrował przedział bojowy wieży kompleksu przeciwlotniczego Skyranger z armatą 35 mm na podwoziu czołgu Leopard-1. W ten sposób powstał pancerny pojazd do szybkiej i skutecznej eliminacji zarówno rosyjskich dronów kamikadze, jak i pojazdów opancerzonych.

Jak tłumaczą przedstawiciele koncernu, zintegrowanie 4,5-tonowego modułu z podwoziem czołgu Leopard-1 pozwalają na zainstalowanie dodatkowego sprzętu, który byłby używany do wykrywania i śledzenia celów. Kolejną zaletą jest fakt zwiększenia liczby transportowanych rakiet, które o wiele szybciej byłyby gotowe do wystrzelenia w wyrzutni.

Niemcy połączyli wieżę Skyranger z podwoziem czołgu Leopard-1

Podstawowym elementem systemu jest 35 mm działko Oerlikon Revolver Gun Mk3, umieszczone na module wieżowym Skyranger. Wieża obsługiwana jest przez 3-osobową załogę i charakteryzuje się podstawową ochroną poziomu 2 (STANAG 4569), ale można ją wyposażyć w dodatkowy pancerz w celu zwiększenia ochrony poziomu 4.

Działko oferuje zasięg 3000 metrów i szybkostrzelnością na poziomie 1200 strzałów na minutę. W systemie zainstalowano także współosiowy karabin maszynowy 7,62 × 51 mm NATO z 1000 nabojami gotowymi do wystrzelenia.

Niemcy wybudowali fabrykę pojazdów na Ukrainie

Co najważniejsze, te unikatowe pojazdy będą produkowane bezpośrednio na Ukrainie w nowej fabryce koncernu Rheinmetall, która leży w południowo-zachodniej części kraju, blisko granicy z Rumunią. Dotychczas zakład zajmował się głównie naprawą uszkodzonych w walkach czołgów Leopard 1 i bojowych wozów piechoty Marder. Teraz ruszy również produkcja nowych pojazdów.

W fabryce mają być produkowane bowiem transportery opancerzone Fuchs i Lynx. Pierwsze pojazdy Fuchs mają zejść z taśmy montażowej w połowie 2024 roku, a Lynx do końca przyszłego roku. Koszt otwarcia fabryki na Ukrainie wyniesie, zdaniem Niemców, 218 milionów euro. Będzie ona docelowo przystosowana do produkcji ok. 400 transporterów opancerzonych i wozów bojowych rocznie.

Obiekt powstał z dala od granicy z Rosją ze względów bezpieczeństwa. Analitycy militarni jakiś czas temu ujawnili, że kompleks produkcyjny i serwisowy pojazdów pancernych i opancerzonych jest chroniony przez systemy obrony powietrznej Patriot i IRIS-T. Mają to być urządzenia zarówno ukraińskie, jak i rumuńskie.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas