Ukraińcy już sieją spustoszenie nową bronią. To francuski Crotale NG

Ukraińskie wojsko właśnie pochwaliło się użyciem kolejnej broni, która trafiła do nich z Zachodu. Tym razem pokazali w akcji francuski system obrony przeciwpowietrznej Crotale NG, który strąca rosyjski pocisk manewrujący. Tłumaczymy co to za broń.

Ukraińcy pochwalili się nową bronią. Francuski Crotale NG już niszczy rosyjskie pociski
Ukraińcy pochwalili się nową bronią. Francuski Crotale NG już niszczy rosyjskie pociski@oryxspioenkopTwitter
Ukraińcy pochwalili się nową bronią. Francuski Crotale NG już niszczy rosyjskie pociski
Ukraińcy pochwalili się nową bronią. Francuski Crotale NG już niszczy rosyjskie pociski@oryxspioenkopTwitter

  • Nagranie przedstawia użycie przez Ukraińców francuskich systemów. Jest to pierwszy film z  ich wykorzystania na wojnie.
  • Widać na nim, jak ukraińscy żołnierze znajdujący się w kabinie systemu Crotale NG namierzają rosyjski pocisk manewrujący i z głośną radością celebrują trafienie.
  • Thales Crotale NG to francuska wyrzutnia pocisków ziemia-powietrze krótkiego zasięgu, wyposażona w specjalny radar. Może niszczyć wrogie samoloty, helikoptery, drony czy pociski manewrujące na odległość do 15 kilometrów i wysokość 9.
  • To skuteczna broń dzięki wykorzystywanym pociskom VT-1, które mogą lecieć nawet z 3,5 prędkością dźwięku. Mało który rosyjski obiekt latający może mu uciec.

Francuski Crotale NG już niszczy rosyjski sprzęt w Ukrainie

O przekazaniu Ukrainie dwóch francuskich systemów mówił już w listopadzie 2022 minister obrony Francji Sebastien Lecornu. Do tej pory jednak nie mówiło się o ich wykorzystaniu na froncie. Jednak w sieci właśnie pojawiło się pierwsze nagranie z użycia systemu Crotale NG przez Ukraińców, które zostało udostępnione nawet przez Ministerstwo Obrony.

Jak widać na nagranym monitorze, Ukraińcy drugim strzałem trafiają w cel, jakim ma być rosyjski pocisk manewrujący. Po zobaczeniu wybuchu załoga sama eksploduje z radości. To nagranie pokazuje, że Crotale NG jest zabójczą bronią w rękach Ukraińców, mimo leciwości konstrukcji.

Crotale NG. Francuski strażnik niebios

Ten system obrony przeciwpowietrznej po raz pierwszy wszedł do służby we francuskiej armii w latach 90. Stanowił rozwinięcie starszego systemu Crotale, który opracowano jeszcze w latach 60. Wersja NG (Next Generation) miała utrzymać Crotale w armii na kolejny wiek. System pomyślany został jako mobilna wyrzutnia rakiet ziemia-powietrze krótkiego zasięgu, mogąca operować w każdych warunkach.

We francuskiej armii Crotale NG występuje na platformie, 6x6 która wymaga holowania
We francuskiej armii Crotale NG występuje na platformie, 6x6 która wymaga holowania @Banzinou_Twitter

Głównym elementem Crotale NG są pociski VT-1. Jak podaje producent to unikatowe uzbrojenie, mogące lecieć z prędkością 3,5 Macha (ponad 4 tys. km\h), mogąc zaatakować cele w odległości 8 kilometrów w ciągu 10,3 sekundy. Przy tym pocisk zachowuje dobrą manewrowość, mogąc wykonać skręt o przeciążeniu 35 g także na odległość do 8 kilometrów. Sprawdza się to idealnie do niszczenia wrogich pocisków, co w warunkach wojny w Ukrainie jest niezwykle ważne. Thales podaje, że VT-1 ma zasięg 15 kilometrów i może lecieć na wysokości 9.

Jedną z największych zmian w wyrzutni Crotale NG względem zwykłego Crotale było zwiększenie liczby kontenerów pocisków z 4 do 8
Jedną z największych zmian w wyrzutni Crotale NG względem zwykłego Crotale było zwiększenie liczby kontenerów pocisków z 4 do 8@MariuszCielmaTwitter

Crotale NG wyposażony jest także we własny radar TRS2630 i sensory elektrooptyczne, dzięki czemu sam może wykrywać wrogie cele. Zasięg radaru wynosi aż 20 kilometrów dla samolotów i 8 dla helikopterów. W jednym momencie może śledzić aż 8 wrogich obiektów, kierując na nie ogień. System okazał się dużym sukcesem eksportowym. Prócz Ukrainy od dawna ma go w swoim arsenale Finlandia, Grecja, Oman i Korea Południowa.

Crotale NG na wyposażeniu fińskiej armii. Co ciekawe, gdy we francuskiej armii system ten w większości występuje na bazie holowanej naczepy, to np. fińska czy grecka umieszczona jest na platformie kołowego wozu opancerzonego, zapewniając lepszą mobilność
Crotale NG na wyposażeniu fińskiej armii. Co ciekawe, gdy we francuskiej armii system ten w większości występuje na bazie holowanej naczepy, to np. fińska czy grecka umieszczona jest na platformie kołowego wozu opancerzonego, zapewniając lepszą mobilność@ANDRU6307Twitter
Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas