Ukraińcy potajemnie szkolą swoich pilotów na francuskich myśliwcach?

Jak podaje Bulgarianmilitary powołując się na Le Figaro ukraińscy piloci przechodzą przyspieszone szkolenie z obsługi francuskich myśliwców Mirage 2000. Oznacza to, że Kijów otrzyma samoloty wojskowe tego typu?

Według Le Figaro szkolenie trwa już od około półtora miesiąca i ma miejsce w bazach lotniczych Mont-de-Marsan i Nancy. W instruktażu ma brać udział około 30 ukraińskich pilotów. Jednakże Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych zdementował tego typu informacje.

Na początku stycznia tego roku Ukraina wysłała do Francji oficjalną prośbę o przekazanie francuskich myśliwców Rafale. Jak podaje Bulgarianmilitary trwające szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi myśliwców Mirage 2000 jest swego rodzaju kompromisem we francuskiej polityce wewnętrznej - Mirage są samolotami starszego typu. Na początku roku Sébastien Lecornu, francuski minister obrony, mówił, że Paryż musi zastanowić się nad trzema kryteriami, które mają wpływ na bezpieczeństwo narodowe.

Reklama

Tymi aspektami jest potencjalne osłabienie zdolności obronnych armii francuskiej, przydatność i skuteczność przekazywanego uzbrojenia dla ukraińskich sił oraz brak ryzyka eskalacji konfliktu. Według części francuskich ekspertów samoloty Mirage 2000 nie spełniają nowych wymagań Paryża, przez co maszyny te straciły na znaczeniu. Może na tym skorzystać właśnie Ukraina. Z kolei inni specjaliści twierdzą, że maszyna ta może nie wypełnić stawianych wyzwań w trwającej wojnie.

Kraje Europy Środkowej zamierzają wysłać, lub już wysłały Ukrainie swoje myśliwce MiG-29, zatem każdy nowy sprzęt, zwłaszcza pozwalający na atakowanie tyłów wroga jest wręcz na wagę złota. Francja oprócz potencjalnego wysłania do Ukrainy swoich myśliwców Mirage, może także ułatwić ich reeksport. Obecnie są one wykorzystywane przez Grecję, Tajwan, Katar, Egipt, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Peru. W tych krajach znajduje się w sumie 275 egzemplarzy.

Ponadto ewentualne przekazanie myśliwców przez te kraje otwiera drogę do zakupu nowych maszyn. Może się to opłacić Paryżowi, gdyż będzie mógł zaoferować swoje nowe samoloty Rafale klientom, którzy są "przyzwyczajeni" do francuskiego sprzętu wojskowego.

Co potrafią francuskie myśliwce Mirage 2000?

 

Francuskie Mirage 2000 były produkowane od 1983 do 2007 roku. W sumie z taśmy produkcyjnej wypuszczono trochę ponad 600 egzemplarzy. Wyposażone są one w silnik odrzutowy dwuprzepływowy SNECMA M-53 o ciągu 98 kN, który pozwala osiągnąć prędkość maksymalną 2,35 Ma. Przy pełnym zbiorniku paliwa mogą pokonać 3900 km. Ponadto maszyny te wznoszą się na pułap 19 800 m. Francja posiada w swojej armii w sumie 315 egzemplarzy (wszystkie modele).

W skład uzbrojenia wchodzą dwa działka lotnicze DEFA GIAT 554 kalibru 30 mm, a także wymiennie rakiety powietrze-powietrze MICA, Magic 2, Super 530D, bomby BGL 1000, czy Belouga, a także rakiety powietrze-ziemia ARMAT, Apache, AM39, czy ASMP. Eksperci twierdzą, że we wszystkich misjach bojowych myśliwce Mirage okazywały się bardzo skuteczne. Szczególnie sprawny jest model Mirage 2000D/N, który sprawdził się podczas walk z islamistami w Mali. Nie wiadomo, jakie warianty myśliwca mogą potencjalnie trafić w ręce Ukrainy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | Francja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy