Ukraińcy zdobyli niezwykle rzadki pojazd Rosjan. Czym jest BMR-3MA Vepr?

W internecie pojawiły się zdjęcie dziwnej maszyny Rosjan, którą przechwycili Ukraińcy. To BMR-3MA Vepr, który odpowiada za neutralizowanie wrogich min. Jest to niezwykle rzadka maszyna, która do tej pory podczas wojny w Ukrainie była widziana tylko parę razy.

  • Zdjęcie rzadkiego pojazdu miało zostać wykonane w czasie styczniowych walk w Ukrainie.
  • Widać na nim przód potężnej maszyny, którą okazał się BMR-3MA Vepr. Jest to na tyle rzadki pojazd, że do tej pory istnieją pojedyncze doniesienia o jego wykorzystaniu w Ukrainie.
  • BMR-3MA Vepr (pol. Dzik) to stosunkowo nowa konstrukcja na bazie czołgu T-90. Wykorzystywany jest do usuwania min i tworzenia przejazdów za pomocą trału przeciwminowego. Charakteryzuje się przy tym bardzo silną ochroną z wykorzystaniem pancerza ERA.

Rosyjski BMR-3MA Vepr. Jeden z najrzadszych pojazdów wojny w Ukrainie

Zdjęcie niezwykłego pojazdu ma pochodzić z regionu Donbasu, gdzie trwają ciężkie walki. Początkowo rozpowszechnione na Telegramie, szybko rozprzestrzeniło się po innych mediach społecznościowych.

Reklama

Przedstawia przód przejętego przez Ukraińców BMR-3MA Vepr. To jeden z niewielu przypadków zaobserwowania tej maszyny w Ukrainie. Wcześniej wiadome było, że Rosjanie wykorzystują ją do rozminowywania lotniska w Mariupolu.

Niezwykła rzadkość tej maszyny tylko zwiększa wartość zdobyczy, która może zostać dokładnie przeanalizowana przez ukraińskie wojska. Szczególnie że w porównaniu do innych wozów przeznaczonych do neutralizacji min BMR-3MA Vepr ma kilka ciekawych rozwiązań.

BMR-3MA Vepr. Kolos rosyjskiej armii

BMR-3MA to stosunkowo nowy pojazd na wyposażeniu Rosjan, który wszedł do służby w 2017 roku. Jest on modyfikacją starszych wozów serii BMR-3, wzbogaconą o nowy trał przeciwminowy, mogący czyścić powierzchnię o szerokości 4,5 metra.

BMR-3MA Vepr jest także wyposażony w ulepszone systemy elektroniczne, które pozwalają zakłócać uruchamiane radiowo bomby, mogące stanowić duże zagrożenie dla otoczenia, jak i samego pojazdu. Ochrona jest priorytetem konstrukcji BMR-3MA Vepr. Wykorzystuje on tradycyjny pancerz kompozytowy oraz ERA (pancerz reaktora wybuchowego), rosyjskiego systemu Kontakt. Pancerz ten wykorzystywany jest na czołgach T-90 i umożliwia przeżycie bezpośredniego trafienia z broni przeciwpancernej.

Załoga BMR-3MA Vepr składa się z dwóch osób (dowódcy i kierowcy) oraz ewentualnej drużyny saperów, która może pomagać w usunięciu szczególnie niebezpiecznych materiałów wybuchowych. Do obrony przed piechotą drużyna wykorzystuje 12,7 mm karabin maszynowy Kord.

Niezwykle ważna rola pojazdów do usuwania min w Ukrainie

Ukraińcy, jak i Rosjanie już od początków wojny w używają taktyki silnego zaminowywania. W ten sposób obie strony mogą odciąć wrogie wojska od strategicznych terenów i zmusić je do poruszania się tam, gdzie najłatwiej będzie je zniszczyć.

Dlatego odpowiednie pojazdy inżynieryjne do rozminowywania terenów są bardzo ważne podczas wojny w Ukrainie, szczególnie w momencie coraz brutalniejszych walk. Niedawno zapowiedziane zostało, że Ukraina otrzyma pojazdy Wisent 1, które pomogą jej wojskom w sprawnym radzeniu sobie z wrogimi minami i niewybuchami (po więcej informacji kliknij artykuł obok).

Nie dziwi więc, że Rosjanie postanowili ponownie wyjąć do akcji BMR-3MA Vepr. Na ich nieszczęście jednak teraz ten nowoczesny pojazd posłuży Ukraińcom.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy