Ukraiński dron dokonał niemożliwego. Niezwykły pojedynek na filmie

Marcin Jabłoński

Marcin Jabłoński

Aktualizacja

Ukraińscy żołnierze nagrali jedyną w swoim rodzaju akcję przechwycenia w locie rosyjskiego drona ZALA. Dokonali tego niewielkim dronem FPV z ładunkiem wybuchowym.

Ukraińcy przechwycili dronem FPV lecącego rosyjskiego drona rekonsenasu
Ukraińcy przechwycili dronem FPV lecącego rosyjskiego drona rekonsenasuAndre Alves / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFPAFP
Ukraińcy przechwycili dronem FPV lecącego rosyjskiego drona rekonsenasu
Ukraińcy przechwycili dronem FPV lecącego rosyjskiego drona rekonsenasuAndre Alves / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFPAFP

Na filmie z ukraińskiego drona FPV widać moment zbliżenia do jednego z latających rosyjskich dronów. Konstrukcja została rozpoznana jako prawdopodobnie zwiadowczy ZALA 421-16EM. Rosyjski dron kołował na terytorium w poszukiwaniu ukraińskich pozycji.

W pewnym momencie wywiązał się pościg dronów. Ukraiński FPV znalazł się na ogonie rosyjskiego ZALA, jednak pierwsze próby przechwycenia były nieudane. Niemniej rosyjski operator dalej prowadził rekonesans, dając Ukraińcom kolejne szanse. I ostatecznie ukraiński dron podleciał na tyle blisko, aby zdetonować ładunek.

Ukraińcy zniszczyli drona ZALA-421

Z nagrania można wywnioskować, że dron FPV podleciał bardzo blisko rosyjskiej konstrukcji. Detonacja ładunku wybuchowego musiała więc pozbawić Rosjan kolejnego drona ZALA 421-16EM.

Są one jednymi z najpopularniejszych narzędzi rekonesansu na froncie na Ukrainie. ZALA 421-16EM został stworzony w konstrukcji latającego skrzydła. Do obserwacji wykorzystuje dwie kamery, mogące nagrywać video w HD. Może być też wyposażony w żyroskopową kamerę termowizyjną oraz detektor promieniowania gamma. Sam dron jest sterowany z naziemnej stacji za pomocą nawigacji inercyjnej i satelitarnej systemu GLONASS. ZALA 421-16EM startuje ze specjalnej katapulty.

Parametry taktyczno-techniczne drona ZALA 421-16EM:

  • Długość: 0,9 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 1,8 m
  • Maksymalna masa startowa: 6,5 kg
  • Prędkość maksymalna: 110 km\h
  • Maksymalny pułap: 3600 m
  • Zasięg lotu: 25 km

Sukces Ukraińców

Przechwycenie lecącego obiektu cywilnym dronem FPV z ładunkiem wybuchowym jest dużym osiągnięciem. Już wcześniej pojawiały się nagrania, gdzie ukraińscy operatorzy tych niewielkich dronów próbowali złapać w locie nawet śmigłowce. Pewność w tego typu akcjach pokazuje, jak duże doświadczenie mają Ukraińcy w wykorzystywaniu dronów FPV z podwieszonymi ładunkami wybuchowymi.

Tego typu cywilne drony stanowią popularną, jednak zastępczą broń na froncie. W przypadku braku amunicji do standardowych rodzajów broni to często jedyne dostępne uzbrojenie precyzyjnego ataku. Jak widać wyszkoleni operatorzy potrafią wykorzystać je do ataku nawet na obiekty w locie.

Jednak drony FPV z podwieszonymi ładunkami wybuchowymi, pomimo swojej popularności, są znacznie gorszą bronią niż pociski artyleryjskie, przeciwpancerne czy przeciwpowietrzne. Przede wszystkim są łatwo podatne na zakłócenia systemami walki elektronicznej czy zestrzelenie nawet z broni małokalibrowej. Ponadto ich zasięg jest ograniczony baterią i odbieranym sygnałem. Jak raportują sami Ukraińcy, skuteczność uzbrojonych dronów FPV nie jest tak dobra i potrzeba często kilkunastu egzemplarzy, aby w ogóle trafić cel z jakimkolwiek efektem. Ich wysoka dostępność i niska cena potrafią to jednak zrekompensować.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas