Ukraiński F-16 starł się w powietrzu z rosyjskim Su-34

Siły powietrzne Ukrainy od czerwca 2024 roku dysponują kilkoma sztukami myśliwców F-16. Służą one nie tylko do obrony miast, ale również kilka razy starły się z rosyjskimi maszynami i wygrały te pojedynki.

Wielki sukces myśliwców F-16 w Ukrainie
Wielki sukces myśliwców F-16 w Ukrainie123RF/PICSEL

Ukraińska armia na co dzień wysyła do boju myśliwce F-16A/B MLU, które najczęściej używane są jako latające systemy obrony powietrznej przed rosyjskimi atakami rakietowymi na miasta. Sprawdzają się w tej roli wyśmienicie. Przez ostatnie miesiące udało się z ich pomocą zestrzelić setki rosyjskich środków napadu powietrznego i uratować wiele istnień ludzkich.

To wszystko zasługa dobrego uzbrojenia w postaci np. pocisków AIM-120 AMRAAM. Jako że ta broń może się poszczycić zasięgiem na poziomie ok. 100 kilometrów, można nią nie tylko strącać rakiety, ale również zapolować na rosyjskie myśliwce czy bombowce, które wlatują w ukraińską przestrzeń powietrzną. Taka sytuacja miała miejsce niedawno we wschodniej części kraju, gdzie pojawił się rosyjski Su-34.

Ukraiński F-16 starł się w powietrzu z rosyjskim Su-34

Samolot bombowy Kremla miał za zadanie uderzyć kierowanymi bombami szybującymi na pozycje ukraińskich żołnierzy, ale realizacji tej misji miał przeszkodzić ukraiński F-16. Otóż maszyna uzbrojona w pociski AIM-120 AMRAAM pomyślnie przejęła samolot Su-34. Rosyjski pilot został zmuszony przerwać misję i wrócić do bazy lotniczej.

Co ciekawe, ukraińskim żołnierzom udało się nawet sfotografować myśliwca F-16 powracającego z tej misji. Maszyna po wykonaniu zadania leciała nisko nad ziemią, dzięki czemu można było zobaczyć podwieszone pod nią uzbrojenie. Oczywiście, znajdowały się tam pociski AIM-120 AMRAAM, które nie zostały użyte w boju.

Rosjanie boją się pocisków AIM-120 AMRAAM

Na wyposażeniu tych maszyn są również pociski manewrujące JASSM o zasięgu ok. 400 kilometrów w standardowej wersji oraz szereg innego rodzaju amunicji precyzyjnej jak np. AGM-88 HARM, zdolnej do rażenia przeciwnika z odległości bezpiecznej dla samolotu. Na początku 2025 roku, armia ma mieć w swojej flocie 20 maszyn F-16. Łącznie Ukraina ma otrzymać 85 egzemplarzy tych samolotów.

SZU poinformowały jednak, że nie wszystkie maszyny będą zdolne do odbywania lotów. Część samolotów będzie tzw. dawcami części dla uszkodzonych maszyn, by te mogły bez przeszkód realizować swoje zadania w kwestii obrony powietrznej ukraińskich miast. F-16 to naddźwiękowy myśliwiec wielozadaniowy produkowany od lat 70. XX wieku, który zdolny jest do przeprowadzania szeregu misji. Od zwalczania siły powietrznej wroga, przez ataki na cele naziemne, rozpoznanie, aż po tłumienie obrony przeciwlotniczej.

Rosyjski bombowiec przegrał starcie z F-16

Su-34 to nowoczesny wielozadaniowy bombowiec taktyczny. Maszyna zdolna jest do przenoszenia taktycznej broni jądrowej i może przeprowadzać misje szturmowe, rozpoznawcze oraz misje bezpośredniego wsparcia lotniczego. Szacuje się, że koszt wyprodukowania Su-34 wynosi ok. 36 milionów dolarów.

Samolot osiąga prędkość 1900 km/h i ma zasięg 4000 km, a także potrafi wznieść się na pułap 17 000 m. Maszyna wyposażona jest wymiennie w bomby lotnicze odłamkowo-burzące, pociski kierowane laserowo lub telewizyjnie, pociski manewrujące powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, rakiety przeciwradarowe oraz w pociski przeciwokrętowe. Ponadto może przenosić taktyczne bomby termojądrowe. W skład uzbrojenia wchodzi także działo 30 mm Gryazev-Shipunov GSh-30-1.

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas