Reklama

USA planuje kupić dodatkowe odrzutowce do walki elektronicznej

Kongres naciska na zakup większej liczby odrzutowców służących do walki elektronicznej. Zaproponował na ten cel przeznaczenie większej ilości funduszy i rozszerzenie budżetu obronnego o prawie 900 milionów dolarów.

Nowy plan wydatków na obronność kraju obejmuje zakup czterech nowych odrzutowców walki elektronicznej EC-37B Compass Call. Zwiększyłoby to flotę tych samolotów do czternastu.

Komisja Sił Zbrojnych Izy Reprezentantów w ostatnim czasie zagłosowała za włączeniem pakietu wydatków obronnych w nowym projekcie na rok 2023. Wydatki wynosiłyby 37 miliardów dolarów.

Możliwości samolotu EC-37B Compass Call

Samolot EC-37B Compass Call został opracowany w celu zapewnienia ulepszonych możliwości walki elektronicznej w oparciu o komercyjny odrzutowiec Gulfstream G550. Samolot ten wyposażony jest w system Compass Call EW.

Reklama

Amerykańscy wojskowi oczekują, że nowy samolot będzie mieć większą zdolność zagłuszania w porównaniu z wcześniejszym modelem EC-130H Compass Call, który służy w armii USA od 1982 roku.

Samolot ma długość 29 m, a rozpiętość skrzydeł wynosi 28 m. Napędzany jest dwoma silnikami Roll-Royce BR710 C4-11. Według szacunków, masa i koszty operacyjne samolotu są zmniejszone o 50 proc. w porównaniu z jego starszą wersją.

Na wyposażeniu samolotu znajduje się zaawansowany pokład lotniczy, nowoczesna elektronika i zestaw komunikacyjny, sprzęt zakłócający, radia taktyczne oraz anteny nadawcze i odbiorcze.

Sprzęt będzie wykorzystywany do zakłócania komunikacji wroga oraz tłumienia sygnałów obrony powietrznej przeciwnika. Ponadto, może być wykorzystany do wykonywania "operacji kontrinformatycznych".

Jak podaje portal Airforce-technology samolot posiada także technologię SABER, która "składa się z szeregu radiotelefonów definiowanych programowo. System charakteryzuje się otwartą architekturą i obsługuje system operacyjny samolotu EC-37B".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy